Frauke Petry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frauke Petry (2015.)

Frauke Petry, e lindur. Marquardt (Drezden, 1. Në qershor të vitit 1975.), Gjermani. Kryetare   e partisë Alternativa për Gjermaninë (AfD). Në mes të vitit 2013. dhe në vitin 2015. ishte një nga tri press-Sekretaret  e partisë, dhe me 2014. ishte zgjedhur në Parlament ne këtë Sanksion të udhëhequr . Petri pas një luftë për pushtet , që i takon  personalisht qëndrimeve  kombëtare konservative, u zgjodh Presidente  e partisë te AfD në korrik 2015. [1] [2]

Petri në vitin 2004. mori doktorimin e saj të kimisë në Universitetin Georg-August-Universität në göttingen.[3] Pas asaj  ajo ishte studente në këtë Institut per Pharmakologie dheToxikologie dhe si Post Doktore në këtë Institut per Humangenetik. Gjatë kësaj periudhe, ka publikuar punë profesionale, ndër të tjera, në revista, Biokimike dhe Biophysical Kërkime të Komunikimit, Biokimike Journal, Hulumtimin e Kancerit dhe Kimi – Ne buletinin Evropian.

Anëtare e Shoqëris Mbretërore per Kimi ,(Royal Society of Chemistry,(RSC)).[4]

Pikëpamje politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Politika e Migracionit, e drejta e azilit, lufta kundër krimit dhe BE[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë me Thüringische Landeszeitung, Petri ka kerkuar  më pak kontroll në  BE, dhe u ankua se Evropa ishte jodemokrate. U prezantua me mendimin e saj të parë se e drejta e azilit duhet të jetë e vërtetë për ata që "me të vërtetë, janë te përndjekur politikishtë", dhe për shumicën e njerëzve " për refugjatët e siguruar" – ne kemi nevojë të qartë të ligjeve dhe rregullave dhe "vendosjen e nevojave tona." Në këtë kontekst, Petri dëshiron që gjermanet  të papunë të kenë prioritet për kërkim të vendeve të punës.[5][6]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Paultheo von Zezschwitz, Frauke Petry, Armin de Meijere: Një Tenxhere Rend të Stille dhe Dreq hartimin dhe zhvillimin e ekspozitës qëndron: Sinteza e Ndryshme 1,3,5-Hexatrienes e Tyre të Mëvonshëm 6 PI-Electrocyclizations. Në: Kimi – Europian Journal, 2001, Vol. 7, . 18, S. 4035-4046, PMID 11596946.
  • Frauke Petry, Andre Kotthaus, Karen I. Hirsch-Ernst: Klonimit të njeriut dhe miu ABCA5/Abca5 dhe zbulimin e një njeriut copëtoni variant. Në: Biokimike dhe Biophysical Kërkime të Komunikimit, 2003, Vol. 300, Por 2, Pp. 343-350.
  • Frauke Petry, Vera Ritz, Cornelia Meineke, Peter Middel, Thomas Kietzmann, Christoph Schmitz-Salue, Karen I. Hirsch-Ernst: Subcellular lokalizimi i Abca5 luftës, dhe lufta ATP-e detyrueshme-kasetë transportues të shprehura në qelizat e Leydig, dhe karakterizimin e saj të copëtoni variant me sa duket kodimin e një gjysmë-Transportues. Në: Biokimike Journal, 2006 Vol. 393, Por 1, Pp. 79-87.
  • Ines Ecke, Frauke Petry, albert Rosenberger, Svantje Tauber, Sven Mönkemeyer, ina Hess, i Krishterë Dullin, Sarah Kimmina, Judith Pirngruber, Steven A. Johnsen, Anja Uhmann, Frauke Nitzki, Leszek Wojnowski, Walter Schulz-Schaeffer, Olaf Witt et al.: Antitumor efektet e kombinuara 5-Aza-2'deoxycytidine dhe valproic acid trajtimit në rhabdomyosarcoma dhe medulloblastoma në Ptch ... kitties. Në Hulumtimin E Kancerit, 2009, Vol. 69, Por 3, Pp. 887-895, DOI:10.1158/0008-5472.MUND-08-0946 , PMID 19155313.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Der Spiegel, 3.
  2. ^ http://www.bbc.com/news/world-europe-35775513
  3. ^ http://webdoc.sub.gwdg.de/diss/2004/petry/petry.pdf
  4. ^ Frauke Petry: Auf der Suche nach Mitwirkungsmöglichkeiten.
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 22 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ http://www.tagesspiegel.de/politik/fluechtlinge-die-widerspruechliche-asylpolitik-der-afd/10891232.html

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]