Frugerès-les-Mines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Frugerès-les-Mines
Komunë
Vendndodhja
Frugerès-les-Mines is located in Franca
Frugerès-les-Mines
Frugerès-les-Mines
45°23′14″V 3°18′27″L / 45.3872222222°V 3.3075°L / 45.3872222222; 3.3075Koordinatat: 45°23′14″V 3°18′27″L / 45.3872222222°V 3.3075°L / 45.3872222222; 3.3075
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Qarku Arrondissement Brioude
Kantoni Auzon
Ndërbashkësia Auzon Communauté
Kryetari André Ollagnier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.08 km2
Lartësia 455 m (m.n.d.)
Popullsia 550 banorë
Dendësia 509 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 43250
INSEE 43099


Frugerès-les-Mines (oksitanishtja: Frogeiras de Lende) është një komunëFrancë. Frugerès-les-Mines bën pjesë në departamentin Haute-Loirerajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Komuna ka një popullsi prej 550 banorë dhe sipërfaqe 1.08 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793166—    
1800181+9.0%
1806190+5.0%
1821190+0.0%
1831247+30.0%
1836215−13.0%
1841300+39.5%
1846304+1.3%
1851322+5.9%
1856329+2.2%
1861341+3.6%
1866368+7.9%
1872378+2.7%
1876403+6.6%
1881429+6.5%
1886455+6.1%
1891424−6.8%
1896531+25.2%
1901545+2.6%
1906533−2.2%
1911534+0.2%
1921450−15.7%
1926435−3.3%
1931430−1.1%
1936379−11.9%
1946396+4.5%
1954449+13.4%
1962491+9.4%
1968524+6.7%
1975564+7.6%
1982647+14.7%
1990567−12.4%
1999498−12.2%
2004496−0.4%
2006520+4.8%
2007519−0.2%
2008517−0.4%
2009515−0.4%
2010510−1.0%
2011515+1.0%
2012527+2.3%
2013538+2.1%
2014550+2.2%

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Sainte-Florine në veri dhë Vergongheon në jug.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]