Sainte-Florine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sainte-Florine
Komunë
noform
Pamje nga Sainte-Florine
Vendndodhja
Sainte-Florine is located in Franca
Sainte-Florine
Sainte-Florine
45°24′21″V 3°19′05″L / 45.405833°V 3.318056°L / 45.405833; 3.318056Koordinatat: 45°24′21″V 3°19′05″L / 45.405833°V 3.318056°L / 45.405833; 3.318056
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Qarku Arrondissement Brioude
Kantoni Auzon
Ndërbashkësia Auzon Communauté
Kryetari Nicole Chassin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.67 km2
Lartësia 430 m (m.n.d.)
Popullsia 3079 banorë
Dendësia 401 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 43250
INSEE 43185
Faqja Zyrtare www.sainte-florine.fr/


Sainte-Florine (oksitanishtja: Santa Florina) është një komunëFrancë. Sainte-Florine bën pjesë në departamentin Haute-Loirerajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Komuna ka një popullsi prej 3079 banorë dhe sipërfaqe 7.67 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793942—    
18001.104+17.2%
18061.054−4.5%
18211.274+20.9%
18311.266−0.6%
18361.369+8.1%
18411.573+14.9%
18461.608+2.2%
18511.676+4.2%
18561.733+3.4%
18611.918+10.7%
18662.080+8.4%
18722.181+4.9%
18762.504+14.8%
18812.558+2.2%
18862.930+14.5%
18912.930+0.0%
18963.079+5.1%
19013.243+5.3%
19063.027−6.7%
19112.896−4.3%
19212.696−6.9%
19262.847+5.6%
19312.845−0.1%
19362.810−1.2%
19462.755−2.0%
19542.864+4.0%
19623.291+14.9%
19683.625+10.1%
19753.673+1.3%
19823.335−9.2%
19903.021−9.4%
19993.002−0.6%
20063.105+3.4%
20073.113+0.3%
20083.121+0.3%
20093.134+0.4%
20103.145+0.4%
20113.096−1.6%
20123.072−0.8%
20133.047−0.8%
20143.079+1.1%

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Brassac-les-Mines në veri-lindje, Charbonnier-les-Mines dhë Moriat në perëndim, Lempdes-sur-Allagnon në jug-perendim, Vergongheon dhë Frugerès-les-Mines në jug dhe Vézézoux në lindje.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]