Jump to content

Géronce

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Géronce ( shqiptimi frëngjisht: [ʒeʁɔ̃s] ; Gaskon: Geronce  ; Baskisht: Jeruntze ; Shqip: Jerunca) është një komunëdepartamentin Pirenejtë-AtlantikëFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka disa rrugë që të çojnë brenda dhe jashtë Jeruncës. Rruga 936 që lidh Auloron-Shën Mërinë me Bajonën kalon në pjesën e jashtme të qytetit. Rruga 836 kalon në mes të Jeruncës dhe lidh rrugën 936 përmes rrethrrotullimeve në Orin dhe në Geüs-d'Oloron . Autostrada 524 kalon nëpër lagjet e Urein, Dous, Castéra dhe Lacé dhe lidh rrugën 836 me rrugën 24 nëpërmjet Esquiule dhe Barcus .

Uji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gave d'Oloron (një degë e Gave de Pau ) rrjedh nëpër komunë, si dhe dega e saj Joos, dhe degët e saj, përrenjtë e Josset dhe Cambillou.