Jump to content

Oloron-Sainte-Marie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Auloron-Shën Mëri

Auloron e Senta Maria (Ocitanisht)

Oloroe-Donamaria (Baskisht)
Shtëpi përgjatë 'gave d'Aspe', përpara bashkimit me 'gave d'Ossau' për të bërë 'gave d'Oloron'
Shtëpi përgjatë 'gave d'Aspe', përpara bashkimit me 'gave d'Ossau' për të bërë 'gave d'Oloron'
Stema Auloron-Shën Mëri Auloron e Senta Maria (Ocitanisht) Oloroe-Donamaria (Baskisht)
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
Qeveria
 • KryetariBernard Uthurry[1]
Sipërfaqja
1
68,31 km2 (2,637 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2019)
10.594
 • Dendësia00.016/km2 (00.040/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64422 /64400
Lartësia194–1,280 m (636–4,199 ft)
(avg. 220 m or 720 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Oloron-Sainte-Marie ( shqiptimi frëngjisht[ɔlɔʁɔ̃ sɛ̃t maʁi]  ( dëgjoni); Shqip: Auloron-Shën Mëria; Ocitan: Auloron e Senta Maria ; Baskisht: Oloroe-Donamaria ) është një komunëdepartamentin Pirenejtë-Atlantikë, rajoni i Akuitanisë së Re, Franca jugperëndimore.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua nga romakët në shekullin e I-rë, i njohur atëherë si Illoronensium .[3] E vendosur në rrugën romake midis qyteteve të rëndësishme Dax dhe Saragossa, pozicioni i tij ishte strategjik. Sot i njohur si Shën-Greati, Gratusi i Auloronit u bë në vitin 506 kryepeshkopi i parë i njohur i Dioqezës së Lashtë të Auloronit, i njohur atëherë si "Iluro".

Shekulli i 18-të ishte fillimi i ringjalljes për Shën-Mërinë pasi fundi i Luftërave Franceze të Fesë lejoi restaurimet dhe ndërtimet e reja fetare në qytet. : katedralja, seminari, kisha e Shën-Pjetrit. Për më tepër, bumi i vazhdueshëm i tregtisë me Spanjën përshpejtoi ndërtimin e rrugëve më të mira të komunikimit dhe transportit për në Aulo dhe Sainte-Marie.

Me Revolucionin Francez, Auloroni humbi dioqezën e saj në Bajonë, por fitoi rëndësi administrative duke u bërë një nga prefekturat e re të Republikës së re. Në 1858, regjenti Impress Eugénie imponoi ribashkimin e qyteteve Auloron dhe Shën Mëri.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka një klimë oqeanike, me dimër të butë dhe të lagësht dhe verë të freskët ose mesatarisht të ngrohtë. Shiu është mjaft i bollshëm (mbi 900 mm në vit) dhe më së shumti përqendrohet gjatë sezonit të ftohtë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196813.028—    
197512.332−5.3%
198211.513−6.6%
199011.067−3.9%
199910.992−0.7%
200711.141+1.4%
201210.678−4.2%
201710.684+0.1%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia në Auloron dominohet nga dy biznese të njohura prodhuese:

* Lindt & Sprüngli kanë një fabrikë çokollate në loron.
* Safran Landing Systems ka një fabrikë në komunën ngjitur Bidos e cila prodhon pajisje uljeje për avionë.

Auloroni është gjithashtu i famshëm, mes adhuruesve të kapeleve, si kryeqyteti i beretës baske, megjithëse biznesi i beretave ka rënë viktimë e kolapsit të gjerë të biznesit evropian të tekstilit, si dhe i ndryshimit të modës. Sot vetëm një biznes berete mbijeton në Auloron. Kjo është kompania Béatex e cila punëson afërsisht 80 persona.

Zona përfiton gjithashtu nga një sektor bujqësor aktiv, që përfshin rritjen e kafshëve dhe bujqësinë e përgjithshme, si dhe prodhimin e misrit . Ai është gjithashtu pjesë e rretheve të përcaktuara nga AOC që kanë të drejtë të prodhojnë djathin e deleve, Ossau-Iraty .

Gjuha popullore lokale është dialekti Béarnez, një dialekt i gjuhës Gaskon . Një nga tetë shkollat fillore të Auloronit është një Calandreta, një shkollë dygjuhëshe frëngjisht/bearneze.

Monumentet arkitekturore dhe historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Auloroni në 1843, nga Eugène de Malbos

Qyteti mori etiketën Qytetet Franceze dhe Tokat e Artit dhe Historisë në nëntor 2006.

Monumentet arkitekturore dhe historike të Oloron :

 • shekulli i 13-të Tour de Grède (Kulla e Gredës)
 • ish bashkia dhe burgu, i klasifikuar në vitin 1987 si Monument historik
 • muret e fortifikuara
 • kështjella Legugnon e shekullit të 16-të
 • ndërtesa e shekullit të 17-të në rrugën Pomone, e klasifikuar në 1943 si Monument historik
 • Parc Pommé (Parku Pommé)
 • "Maison du Patrimoine" (Shtëpia e Trashëgimisë)
 • biblioteka publike Médiathèque që u nderua me çmimin arkitektonik Equerre d'Argent në 2010 (arkitekt : Pascale Guédot ).
 • Katedralja e Auloronit
 • kisha e Shën Mërisë

Jeta kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Auloroni është shtëpia e një numri festivalesh :

 • festivali i xhazit Des Rives & Notes në fundjavën e parë të korrikut,
 • "Festivali i filmit amator në ueb", i organizuar çdo sezon pranveror për të shfaqur filmat më të mirë të shkurtër të publikuar në internet,
 • Panairi “Libri pa kufij” i mbajtur në fundjavën e dytë të qershorit.

Auloron-Shën Mëria ka një teatër dhe vend koncertesh (në hapësirë Pierre Jéliote).

Gastronomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i njohur për perimet e tij të përzemërta, fasulet dhe supën e mishit, garburen, për djathin Ossau-Iraty dhe për një delikatesë të shpikur nga një bukëpjekës vendas në vitin 1925, pastën "le Russe".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
 2. ^ INSEE commune file
 3. ^ El euskera arcaico: extensión y parentescos, pag. 141