Gökçe Akyıldız

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gökçe Akyıldız
Gökçe Akyıldız (cropped).jpg
U lind në30 tetor 1992 (29 vjet)
PunësimiAktore
Vite aktiviteti2002–prezent
Bashkëshorte/tMustafa Özyurt (m. 2017; div.2020)
Fëmijë1

Gökçe Akyıldız (lindi më 30 tetor 1992),[1] është një aktore turke.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akyıldız lindi në Sinop si e treta nga katër fëmijët e prindërve të saj. Ajo ka një motër binjake, aktoren Gözde Akyıldız.[2] Ajo tregoi interes për aktrim që në moshë të vogël 5 vjeç[3] dhe bëri debutimin e saj në vitin 2002 në filmin Bir Tutam Baharat.[4]

Ajo mori role në shumë seriale të STV-së, përfshirë Sırlar Dünyası, Büyük Buluşma dhe Beşinci Boyut. Në vitin 2005, ajo u shfaq në serialin Zeynep.[5] Në vitin 2006, ajo portretizoi personazhin e Tekgylit në Ezo Gelin.[6]

Ajo vazhdoi karrierën e saj me rolet në Parmaklıklar Ardında, Gazi dhe Kollama.[7] Përparimi i saj erdhi në vitin 2011 me paraqitjen e saj në Hayat Devam Ediyor, dhe pas kësaj ajo mori role në serialet Kötü Yol dhe Bizim Okul.[8]

Në vitin 2013, ajo portretizoi rolin e Asllës në Fatih Harbiye.[9] Ajo më vonë u shfaq në serialin Kırgın Çiçekler si Songyli, e cila përfundoi më 12 mars 2018.[10] Ajo u shfaq në shumë reklama për Lipton.[11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli Shënimet
2002 Bir Tutam Baharat Saime Roli kryesor
2009 Konak Selma Personazh mbështetës
Serialet
Viti Titulli Roli Shënimet
2003 Büyümüş de Küçülmüş Gizem Personazh mbështetës
2003 Çınaraltı Gökçe Personazh mbështetës
2004 - 2006 Büyük Buluşma Selcan Roli kryesor
2004 Sahra Lara Roli kryesor
2005 Zeynep Tylin Roli kryesor
2005 Beşinci Boyut Bashak Roli kryesor
2006 Ezo Gelin]] Tekgyl Personazh mbështetës
2007 Parmaklıklar Ardında Birsen Mutlu Personazh mbështetës
2008 Gazi Berçem Roli kryesor
2008 - 2010 Kollama Nurbanu Jëllmaz Personazh mbështetës
2011 - 2012 Hayat Devam Ediyor Zozan Fërat Personazh mbështetës
2012 Kötü Yol Canan Başrol [12]
2013 Bizim Okul Gylbahar Personazh mbështetës
2013 - 2014 Fatih Harbiye Asllë Personazh mbështetës
2015 - 2018 Kırgın Çiçekler Songyl Xhelen Roli kryesor [13]
2021- Elkızı Songyl
Reklam
Viti Kompania/Produkti Burimi Shënimet
2016 Lipton [14] Reklam Yüzü

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Gökçe Akyıldız" (në turqisht). Sinematürk. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2015. Marrë më 24 tetor 2002.
 2. ^ "Yaz Dizilerinin Kazandırdığı Oyuncular" (në turqisht). Vatan. 24 gusht 2015.
 3. ^ "Bu Kez Şans Kapıyı Çaldı" (në turqisht). Sabah. 24 qershor 2004. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2017. Marrë më 30 prill 2020.
 4. ^ "Gökçe Akyıldız-atv" (në turqisht). 16 korrik 2016.
 5. ^ "Gökçe Akyıldız Kimdir" (në turqisht). Sabah. 8 shkurt 2017.
 6. ^ "'Kimse Tecavüzcüsüyle Mutlu Olmak Zorunda Değil" (në turqisht). Akşam. 1 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2018. Marrë më 16 dhjetor 2018.
 7. ^ "Hayatımızda Bu Kadar Çok Ağlamamıştık" (në turqisht). Sabah. 15 janar 2016.
 8. ^ "Dizinin Başarısı Gerçek Olaylardan Kaynaklanıyo" (në turqisht). Sabah. 9 nëntor 2016.
 9. ^ "2015 Yazı Bize Hangi Oyuncuları Hediye Etmiş" (në turqisht). Hürriyet. 20 qershor 2016.
 10. ^ "Birilerinin Yaşadığı Hayatları" (në turqisht). Milliyet. 11 nëntor 2016.
 11. ^ "'Kırgın Çiçekler de Songül Karakteri Gökçe Akyıldız ın Başarısı" (në turqisht). Milliyet. 6 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2016. Marrë më 30 prill 2020.
 12. ^ "'Kotu Yol un Kahramanlari" (në turqisht). Hürriyet. 26 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2016. Marrë më 17 mars 2016.
 13. ^ "'Kirgin Cicekler de Songul Karakteri Gokce Akyildiz in Basarisi" (në turqisht). Milliyet. 6 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2016. Marrë më 8 mars 2016.
 14. ^ "Gökçe Akyıldızdan Reklam Filmi Geldi" (në turqisht). [[|Vatan]]. 2 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2017. Marrë më 30 prill 2020.