Jump to content

GLAM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

GLAM është akronimi për "galeritë, bibliotekat, arkivat dhe muzetë",[1][2] dhe i referohet institucioneve kulturore që kanë  aksesin ndaj dijes si mision të tyre.

Ekzitojnë versione të ndryshme të akronimeve mbi këtë iniciativë, të tilla si LAM, e cila lë jashtë galeritë, të cilat mund të përfshihen edhe si një nëngrupi i muzeve, e që mund të ngatërrohen me galeritë komerciale ku arti bilet dhe shitet.[3][4][5] GLAMR është një tjetër variant i cili përfshin të edhe të dhënat (informacionet).[6] Përgjithsisht, GLAM-et janë institucione në interes të publikut që mbledhin trashëgiminë kulturore materiale.

Termi LAM ka qenë në përdorim të paktën që nga vitet 1990.[7] Ai u shfaq kur këto institucione e panë misionin e tyre të mbivendosur, që krijonte nevojën për një grup më të gjerë në sektorin e industrisë. Kjo u bë e qartë kur ata vendosën koleksionet e tyre online—vepra artit, librat, dokumentet dhe objekte, ku të gjitha në mënyrë efektive u bënë "burim informacionesh."

Mbështetësit e bashkëpunim të madh argumentojnë se prania e bashkpunimit është në të vërtetë një kthim te uniteti tradicional. Këto institucione ndajnë me njëra-tjetrën lidhjet epistemologjike që datohen nga "Muzeu" i Aleksandrisë e kanë vazhduar nëpërmjet kabineteve të koleksioneve të mbledhur në Europën moderne të hershme. Me kalimin e kohës koleksionet zgjeroheshin dhe u bënë më të specializuar, derisa vendi i ekspozimit u nda sipas formës së informacionit dhe llojeve të përdoruesit. Për më tepër, gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe njëzetë  për çdo institucion u krijuan shoqëri profesionale dhe programe arsimore të veçanta.[8]

Si një grupim institucionesh, GLAM ruan dhe bënë të disponueshme e të aksesushëm burimet kryesore të vlefshme për studiuesit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Australian Society of Archivists, Australian Society of Archivists Annual Conference - GLAM, 17–20 September 2003, Hilton, Adelaide.[1]
  2. ^ "GLAM - CC Wiki". Creative Commons. Marrë më 29 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ BibSI. "On the LAM: Library, Archive, and Museum Collections in the Creation and Maintenance of Knowledge Communities | BibSI". Bibsi.cms.si.umich.edu. Arkivuar nga origjinali më 2014-03-05. Marrë më 2012-04-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ . Web.archive.org. 2008-12-22 http://webarchive.loc.gov/all/20090501071432/http%3A//lam%2Ealaska%2Egov/. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 2012-04-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ LAM DNA August 4, 2005 by Jim (2005-08-04). "Blog Archive » LAM DNA". hangingtogether.org. Marrë më 2012-04-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  6. ^ "2017 Conference - Australian Society of Archivists". www.archivists.org.au. Marrë më 19 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Information Retrieval & Library Automation (në anglisht). Lomond Systems. 1997.
  8. ^ Marcum, Deanna (2014-01-01). "Archives, Libraries, Museums: Coming Back Together?". Information & Culture: A Journal of History. 49 (1): 74–89. doi:10.1353/lac.2014.0001. ISSN 2166-3033. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]