Jump to content

Gannat

Coordinates: 46°06′02″N 3°11′57″E / 46.1006°N 3.1992°E / 46.1006; 3.1992
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ganat
Gannat
Kisha në Ganat
Kisha në Ganat
Stema Ganat
Gannat is located in Earth
Gannat (Earth)
Koordinatat: 46°06′02″N 3°11′57″E / 46.1006°N 3.1992°E / 46.1006; 3.1992
VendiFranca
Sipërfaqja
1
36.850 km2 (14.228 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.815
 • Dendësia160/km2 (410/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Gannat (Shqip: Ganati)është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Allierrajonit Auvernia-Rhône-Alpes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
19685.967—    
19756.355+0.90%
19826.255−0.23%
19905.919−0.69%
19995.838−0.15%
20075.881+0.09%
20125.806−0.26%
20175.832+0.09%
Source: INSEE[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Gannat – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale