Gavrilo Princip

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gavrillo Principi

Gavrillo Principi (serbisht: Гаврило Принцип Gavrilo Princip) ka lindur më 25 korrik 1894[1][2] dhe vdiq më 28 prill 1918. Gavrilo Principi ishte serb nga Bosnja i cili më 28 qershor 1914 vrau në Sarajevë Arsdukën e Austrisë Franz Ferdinandin dhe bashkëshortën e tij Dukeshën Sofi.[2]

Principi u arrestua menjëherë pas vrasjes nga policia austrohungareze dhe më vonë u arrrestuan edhe bashkepuntorët e tij të cilët i përkisnin një organizate ultra-nacionaliste serbe e quajtur Dora e Zezë[3][4] e cila kishte për qëllim krijmin e Mlada Bosna (sq: Bosnjës së Re).

Por në komplotin në të cilin u vra Arsduka Franz Ferdinand ishin të përfshirë edhe gjeneral nga ushtria serbe dhe për këtë Austro-Hungari kërkoi që Serbia ta linte atë që të formonte një komison hetimor në territorin e Serbisë për të gjetur ushtarakë të cilët ishin të perfshirë në komplot por Serbia refuzoi pasi që komisioni do të përbëhej nga policia Austriake dhe do të shkelte sovranitetin e sajë. Pas këtij refuzimi Austro-Hungaria i shpalli luftë Serbisë dhe në këtë mënyrë filloj Lufta e Parë Botërore[5] Principi doli në gjygj dhe deklarua si nacionalist jugosllav dhe pranoi fajsinë dhe u dënua me 20 vite burg. Organizata ku bënte pjesë Principi ishte e perbërë nga Serb, Boshnjak dhe Kroatë[6]

Më 28 prill 1918 Gavrilo Princip vdiq në burg nga tuberkuloza[7] në moshën 23 vjeçare.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]