Jump to content

Gaziu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Sulltani Gazi" Murad II dhe Władysław III i Polonisë.

Gaziu (arabisht: غازي, shumës ġuzāt) ishte një person që mori pjesë në ghazw (غزو, ġazw), që do të thotë ekspeditë ose bastisje ushtarake. Termi i fundit u përdor në literaturën e hershme islame për ekspeditat e udhëhequra nga profeti islamik Muhamed, dhe më vonë u përdor nga udhëheqësit ushtarakë turkik për të përshkruar luftërat e tyre pushtuese.[1]

Në kontekstin e luftërave midis Rusisë dhe popujve myslymanë të Kaukazit, duke filluar që nga rezistenca e Sheih Mansur në fund të shekullit të 18-të ndaj ekspansionit rus, fjala zakonisht shfaqet në formën gazavat (газават).[2]

Në literaturën në gjuhën angleze, ghazw shpesh shfaqet si razzia, një huazim përmes frëngjisht nga arabishtja magrebi. Në turqishten moderne, përdoret për t'iu referuar veteranëve dhe gjithashtu si titull për kampionët myslimanë turq si Ertuğrul, Osmani I, dhe Mustafa Qemal Ataturku.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Aboul-Enein, H. Yousuf and Zuhur, Sherifa,"Islamic Rulings on Warfare", Strategic Studies Institute, US Army War College, Diane Publishing Co., Darby PA, ISBN 1-4289-1039-5 pg. 6.
  2. ^ The Background of Chechen Independence Movement II: The Sufi Resistance
  3. ^ "Gazi - Türk Dil Kurumu | Sözlük". sozluk.gov.tr (në turqisht). Marrë më 2020-01-31.
  4. ^ "Şehit ve Gazi farkı nedir". Arasındaki Fark (në turqisht). 2014-11-19. Marrë më 2020-01-31.