Gazprom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Gazprom
Emri në gjuhën vendase
ПАО "Газпром"
Themeluar në1989
ProdhimiNaftë

Gaz natyror

Petrokimikate
Fitimet6.321.559.000.000 Rubla ruse (2020) Edit this on Wikidata
614.851.000.000 Rubla ruse (2020) Edit this on Wikidata
162.407.000.000 Rubla ruse (2020) Edit this on Wikidata
Total assets23.352.185.000.000 Rubla ruse (2020) Edit this on Wikidata
OwnerQeveria ruse (50.23%)
Numri i punëtorëve
466000 (2018)
Faqja e internetitgazprom.com

PJSC Gazprom ( Rusisht: Газпром, AFN: [ɡɐsˈprom]) është një korporatë shumëkombëshe e energjisë me shumicë aksionere shtetin rus me seli në Qendrën Lakhta në Shën Petersburg. [1] Që nga viti 2019, me shitje mbi 120 miliardë dollarë, ajo u rendit si kompania më e madhe e gazit natyror e listuar publikisht në botë dhe kompania më e madhe në Rusi për nga të ardhurat. [2] [3] Në 2020, sipas Forbes Global 2000, Gazprom u rendit si kompania e 32-të më e madhe publike në botë. [4] Emri Gazprom është një tkurrje e fjalëve ruse gazovaya promyshlennost ( газовая промышленность, industria e gazit). Në janar 2022, Gazprom e zhvendosi Sberbank nga vendi i parë në listën e kompanive më të mëdha në Rusi sipas kapitalizimit të tregut. [5] Në vitin 2023, kompania hiqet nga tregjet ndërkombëtare dhe vazhdon ndërtimin e konsiderueshëm në rezultatet e saj operacionale (si prodhimi, eksporti).


Gazprom u krijua në 1989, kur Ministria Sovjetike e Industrisë së Gazit u shndërrua në një korporatë, duke u bërë sipërmarrja e parë e korporatës shtetërore në Bashkimin Sovjetik . Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Gazprom u privatizua, duke mbajtur asetet e tij me bazë në Rusi. Në atë kohë, Gazprom iu shmang taksave dhe rregulloreve shtetërore dhe u angazhua në heqjen e aseteve . Kompania më vonë u kthye në kontrollin e qeverisë në fillim të viteve 2000 dhe që atëherë, kompania është përfshirë në përpjekjet diplomatike të qeverisë ruse, përcaktimin e çmimeve të gazit dhe qasjen në tubacione.

Gazprom është i integruar vertikalisht dhe është aktiv në çdo fushë të industrisë së gazit, duke përfshirë kërkimin dhe prodhimin, rafinimin, transportin, shpërndarjen dhe marketingun, dhe prodhimin e energjisë . [6] Në vitin 2018, Gazprom prodhoi 12 për qind të prodhimit global të gazit natyror, duke prodhuar 497.6 miliardë metra kub gaz natyror dhe shoqërues dhe 15.9 milionë ton kondensatë gazi . [7] Gazprom më pas eksporton gazin përmes tubacioneve që kompania ndërton dhe zotëron në të gjithë Rusinë dhe jashtë saj, të tilla si Nord Stream 1 dhe TurkStream . [8] Në të njëjtin vit, Gazprom ka rezerva të provuara prej 35.1 trilion metrash kub gaz dhe 1.6 miliardë ton kondensatë gazi. [7] Gazprom është gjithashtu një prodhues i madh i naftës përmes filialit të tij Gazprom Neft, duke prodhuar rreth 41 milionë tonë naftë me rezerva që arrijnë në 2 miliardë tonë. [7] Kompania gjithashtu ka filiale në sektorët industrialë, duke përfshirë financat, median dhe aviacionin, si dhe aksionet e shumicës në kompani të tjera.

  1. ^ Grant, Peter (6 qershor 2017). "Gazprom's New Headquarters Towers Over All Others in Europe". The Wall Street Journal (në anglishte amerikane). ISSN 0099-9660. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.
  2. ^ Carpenter, J. William. "The Top Natural Gas Companies in the World". Investopedia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2020. Marrë më 18 shkurt 2020.
  3. ^ "РБК 500: Крупнейшие компании России". РБК. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 23 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Forbes Global 2000". Forbes. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2020. Marrë më 31 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Сбербанк сдал строчку лидера "Газпрому"". expert.ru. Marrë më 10 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Gazprom". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.
  7. ^ a b c "Operations at Gazprom". gazprom.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.
  8. ^ "Transmission". gazprom.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.