Gazsjellësi Adriatiko-Jonian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gazsjellësi Adriatiko-Jonian (IAP) është një propozim për kalimin e tubacionit të gazit natyrorë në Europën Juglindore. Pikënisja e tij do të jetë FieriShqipëri dhe do të kalojë përmes Malit të Zi në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Splitit në Kroaci.

Në Fier, IAP do të  lidhet me gazsjellësin TAP (Trans Adriatic Pipeline) . Trans Adriatic Pipeline AG ka nënshkruar një memorandum mirëkuptimi me zhvilluesit e projetkit IAP, duke përfshirë Plinacro-n (Kroaci), BH-Gas (Bosnje dhe Hercegovinë) dhe qeveritë e Malit të Zi dhe Shqipërisë.[1][2][3]

Në Split, gazsjellësi do të jetë i lidhur me sistemin ekzistues të transmetimit të gazit së Kroacisë. Përveç kësaj, ajo mund të lidhet edhe me infrastruktura të tjera të gazit, duke përfshirë edhe projektin e propozuar të terminalit Adria GNL-në në Krk.

Gjatesia e tubacionit do të jetë 516 kilometra (321 mi). Tubacionit do të jetë i bi-drejtuar dhe do të ketë një kapacitet prej 5 miliard metër kub (180 miliard këmbë kub) gaz natyror në vit.

Marrëveshja ministrore e projektit IAP është nënshkrua më 25 shtator të vitit 2007, në kuadër të Komunitetit të Energjisë.[4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Badalova, A. (25 korrik 2011). "TAP, Albania Consider Linking Pipelines". Downstream Today. Trend News Agency. Marrë më 2011-12-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "MOUC signed for TAP-IAP interconnection". Pipelines International. 2 gusht 2011. Marrë më 2011-12-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "TAP pipeline, Bosnia's BH-Gas ink cooperation agreement". PennEnergy. PennWell Corporation. 7 prill 2011. Marrë më 2011-12-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ministerial declaration on the Ionian Adriatic Pipeline project" (PDF). Energy Community. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 prill 2012. Marrë më 2011-12-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)