Jump to content

Gerard van Honthorst

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti i Gerard Honthorst in Cornelis de Bie's Gulden Cabinet

'Gerard van Honthorst (Gerrit van Honthorst) (4 nëntor 1592 - 27 prill 1656)[1] ishte piktorë në Epokën e Artë Holandeze i cili u bë veçanërisht i shënuar për paraqitjen e tij të skenave të ndezura artificialisht, përfundimisht duke marrë pseudonimin Gherardo delle Notti ("Gerard i netëve").[1] Në fillim të karrierës së tij vizitoi Romën, ku pati sukses të madh në një stil të ndikuar nga Caravaggio. Pas kthimit të tij në Holandë ai u bë një piktor kryesor i portretit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van Honthorst u lind në Utrecht, djali i një piktorit dhe u trajnua nën babën e tij, dhe pastaj nën Abraham Bloemaert.[2]

Italia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të arsimimit, Honthorst shkoi në Itali, ku ai u regjistrua për herë të parë në vitin 1616.[2] Ai ishte një nga artistët e Utrechht, të cilët shkuan në Romë në këtë kohë, të gjithë të cilët do të ndikoheshin thellë nga arti i fundit që hasnin aty. Në Romë ai paraqiti në pallatin e Vincenzo Giustiniani, ku e pikturoi Krishtin përpara priftit të lartë, tani në Galerinë Kombëtare, në Londër. Giustiniani kishte një koleksion të rëndësishëm të artit, dhe Honthorst u ndikua veçanërisht nga artistët bashkëkohorë, sidomos Caravaggio, Bartolomeo Manfredi dhe Carracci. Ai u vuri në dukje veçanërisht për paraqitjen e tij të skenave të ndezura artificialisht.[1] Kardinali Scipione Borghese u bë një tjetër mbrojtës i rëndësishëm, duke siguruar komisione të rëndësishme për të në San Silvestro Della Mariro, Monte Compatri, dhe në Santa Maria della Vittoria në Romë. Ai gjithashtu punoi për Cosimo II de 'Medici, Duka i Madh i Toskanës.

Kthimi në Utrecht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Honthorst u kthye në Utrecht në vitin 1620 dhe vazhdoi të ndërtonte një reputacion të konsiderueshëm si në Republikën Holandeze ashtu edhe jashtë saj. Në vitin 1623, viti i martesës së tij, ai ishte president i Shoqatës së Shën Lukës në Utrecht. Ai shpejt u bë aq në modë që Dudley Carleton, i dërguari anglez në Hagë, i rekomandoi veprat e tij Earl of Arundel dhe Lord Dorchester. Më 1626 Honthorst priti një darkë për Rubensin dhe e pikturoi atë si njeriun e ndershëm që kërkoi dhe u gjet nga Diogenes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Brown, Beverley Louise, red. (2001). "Gerrit Hermnsz. van Honthorst". The Genius of Rome 1592-1693. London: Royal Academy of Arts. fq. 380. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Brown (1997), p.62