Giannis Antetokounmpo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Giannis Sina Ugo Antetokounmpo [a] ( né Adetokunbo; [b] 6 dhjetor 1994) [2] është një basketbollist profesionist Milwaukee Bucks të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA). [3] [4] Vendi i origjinës së Antetokounmpo-s, i kane dhënë atij pseudonimin " Greek Freak ". Ai është një nga lojtarët më dominues të NBA-së, si dhe një nga lojtarët më të mirë në përgjithësi në ligë.

Antetokounmpo filloi të luante basketboll për ekipet e të rinjve të Filathlitikos në Athinë. Në vitin 2011, ai filloi të luante për ekipin e lartë të klubit përpara se të hynte në draftin e NBA-së 2013, ku u zgjodh i 15-ti në përgjithësi nga Bucks. Në 2016–17 ai udhëhoqi Bucks në pesë kategoritë kryesore statistikore.[5] Antetokounmpo ka marrë gjashtë përzgjedhje të All-Star, duke përfshirë përzgjedhjen si kapiten i All-Star në 2019 dhe 2020, pasi ai drejtoi Konferencën Lindore në votime në këto dy vite.

Një nga lojtarët të basketbollit, [6] Antetokounmpo fitoi çmime të njëpasnjëshme në NBA në 2019 dhe 2020, duke iu bashkuar Kareem Abdul-Jabbar dhe LeBron James si lojtarët e vetëm në historinë e NBA që fituan dy MVP para se të mbushte 26 vjeç. Së bashku me çmimin e tij MVP, ai u emërua gjithashtu lojtari mbrojtës i vitit në NBA në 2020, duke u bërë vetëm lojtari i tretë pas Michael Jordan (1988) dhe Hakeem Olajuwon (1994) që fiton të dy çmimet në të njëjtin sezon. Në vitin 2021, Antetokounmpo udhëhoqi Bucks në kampionatin e tyre të parë në NBA që nga viti 1971 dhe u emërua MVP i Finales. [7] Në të njëjtin vit, ai u nderua si një nga lojtarët më të mëdhenj të ligës të të gjitha kohërave duke u emëruar në ekipin e 75-vjetorit të NBA . [8]

Filmi biografik Rise, i bazuar në jetën e Antetokounmpo dhe familjes së tij, u publikua në vitin 2022.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giannis Sina Ugo Adetokunbo [9] lindi në Athinë, Greqi, më 6 dhjetor 1994, bir i emigrantëve nga Nigeria. [10] [11] [12] Tre vjet më parë, prindërit e tij ishin shpërngulur nga Lagos, duke lënë djalin e tyre të porsalindur, Françeskun, nën kujdesin e gjyshërve të tij. [13] Adetokunbo u rrit në lagjen Sepolia të Athinës. [12] Prindërit e tij, si emigrantë, nuk mund të gjenin lehtësisht punë, kështu që Giannis dhe vëllai i tij më i madh, Thanasis, e ndihmuan duke shitur ora, çanta dhe syze dielli në rrugë. [14] Në vitin 2007, Adetokunbo filloi të luante basketboll. [15]

Megjithëse Adetokunbo dhe tre nga katër vëllezërit e tij kanë lindur në Greqi, ata nuk morën automatikisht shtetësinë greke pasi ligji i kombësisë greke ndjek jus sanguinis . [11] Për 18 vitet e para të jetës së tij, Adetokunbo nuk mund të udhëtonte jashtë vendit dhe në fakt ishte pa shtetësi, duke mos pasur asnjë dokument nga Greqia apo Nigeria. [15] Atij iu dha përfundimisht shtetësia greke më 9 maj 2013, [16] më pak se dy muaj përpara draftit të NBA 2013 . [15]

Pasi fitoi nënshtetësinë greke në 2013, mbiemri i tij zyrtar u bë Αντετοκούνμπο, transkriptimi grek i Adetokunbo, i cili më pas u transliterua shkronjë për shkronjë dhe u shkrua zyrtarisht në pasaportën e tij greke si Antetokounmpo . [17] Giannis është folja për Gr. Joani (Gjoni). [18] Për shkak se shumë nuk mund ta shqiptonin mbiemrin e tij, ai shpejt u bë i njohur si "Greek Freak". [19] [20] Antetokounmpo gjithashtu ka nënshtetësi nigeriane, [9] pasi ka marrë pasaportën e tij nigeriane në 2015, [21] dhe si i tillë posedon shtetësi të dyfishtë . [22] [23]

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filathlitikos (2011–2013)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Antetokounmpo luajti me ekipin e meshkujve të lartë të Filathlitikos në Ligën gjysmë-profesionale të Basketit të Greqisë B (Divizioni i Tretë) gjatë sezonit 2011–12. [24]

Në dhjetor 2012, disa ditë pasi mbushi 18 vjeç, Antetokounmpo nënshkroi një marrëveshje katërvjeçare me klubin spanjoll CAI Zaragoza, [25] që thuhet se përfshin blerjet e NBA pas çdo sezoni.

Gjatë sezonit 2012–13 të Ligës A2 greke, Antetokounmpo gjuajti 46.4% nga fusha (62.1% në koshat me dy pikë), 31.3% nga tre pikë dhe 72.0% nga linja e gjuajtjes së lirë, ndërsa mesatarisht 22.5 minuta për. lojë. Ai u zgjodh gjithashtu nga trajnerët si një pjesëmarrës special në lojën All-Star të Ligës Greke 2013.

Milwaukee Bucks (2013)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Giannis Antetokounmpo explains how to pronounce his last name | ESPN". ESPN via YouTube. Arkivuar nga origjinali më 2021-10-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Giannis Antetokounmpo". FIBAEurope.com. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2015. Marrë më 4 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Giannis Antetokounmpo reminds the world that he is NIGERIAN with outfit to All-Star Game". 21 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Goodman, Peter S. (3 maj 2019). "Giannis Antetokounmpo Is the Pride of a Greece That Shunned Him". The New York Times. Marrë më 2022-05-25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Milwaukee Bucks superstar Giannis Antetokounmpo finishes breakout season in league of his own". NBA.com. 12 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2017. Marrë më 13 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "NBA 75: At No. 24, Giannis Antetokounmpo has become one of the game's most decorated players in less than a decade – The Athletic". Theathletic.com. 2022-01-18. Marrë më 2022-02-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Quinn, Sam (21 korrik 2021). "Giannis Antetokounmpo wins 2021 NBA Finals MVP". CBS Sports. Marrë më 21 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "NBA 75th Anniversary Team announced". NBA.com. 21 tetor 2021. Marrë më 5 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Spears, Marc J. (5 mars 2019). "'The Greek Freak' wants to go back to his Nigerian roots". Andscape. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2019. Marrë më 8 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 10. ^ "Giannis Antetokounmpo: NBA star's rise from 'hustling' on Athens streets to MVP award". BBC Sport. 1 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 9 korrik 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Hein, David (16 mars 2013). "Adetokoubo's whirlwind saga just starting". FIBA.com. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2015. Marrë më 23 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Hein" defined multiple times with different content
 12. ^ a b Hein, David (13 korrik 2013). "Greek-Nigerian prodigy makes NBA dream come true". FIBA.com. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016. Marrë më 24 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "NBA Rookie Wants To Bring Hope To Greece, And To Milwaukee". NPR.com. 26 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2016. Marrë më 9 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Maguire, Ken (26 qershor 2013). "A Hunger for a Better Life May Lead to the N.B.A." The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2016. Marrë më 31 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Triantafyllos, Stefanos (8 korrik 2013). "Heated Debate Around Antetokounmpo's Home Reflects Rift in Birthplace of Democracy". NBA.com. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2016. Marrë më 4 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Triantafyllos" defined multiple times with different content
 16. ^ "Έλληνες πολίτες οι αδερφοί Αντετοκούμπο". Sport24.gr. 9 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 31 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "The best player in the NBA is 'Nigerian' but most Nigerians have no idea who he is". 11 mars 2019. Marrë më 11 mars 2019 – nëpërmjet Quartz Africa. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Giannis", Behind the Name
 19. ^ "Nigerian athletes on what a 'Greek Freak' MVP means". Andscape (në anglishte amerikane). 2019-06-24. Marrë më 2021-07-21.
 20. ^ Wojnarowski, Adrian (18 mars 2014). "From street vendor to surging NBA player, Greek Freak living the American dream". Yahoo.com. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2016. Marrë më 4 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Spears, Marc J. (5 mars 2019). "'The Greek Freak' wants to go back to his Nigerian roots". Andscape. Marrë më 17 gusht 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Five things you didn't know about NBA MVP Giannis Antetokounmpo". Olympics.com. Marrë më 2021-08-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Giannis Antetokounmpo". NBA.com. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2021. Marrë më 2021-08-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Filathlitikos AO basketball, News, Roster, Rumors, Stats, Awards, Transactions, Details - eurobasket". www.eurobasket.com. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2019. Marrë më 9 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Basket CAI Zaragoza se hace con los derechos de Giannis Adetocunbo". ACB.com (në spanjisht). 17 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 4 prill 2016.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>