Gilbert Rankin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gilbert Rankin
Të dhënat personale
Data e lindjes20 mars 1870
Vendi i lindjesBonhill, Skoci
PozicioniSulmues i brendshëm
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
Vale of Leven
Ekipi kombëtar
1890–1891Skocia2(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase . † Ndeshje (Gola).

Gilbert Rankin (lindi më 20 mars 1870) ka qënë një ish futbollist skocez i cili ka luajtur si sulmues i brendshëm.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Bonhill, Rankin ka luajtur futbollin me klubin e Vale of Leven, dhe ka shënuar dy gola në dy paraqitje me Skocinë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paul Smith (2013). Scotland Who's Who: International Players 1872–2013. Pitch Publishing. f. 242.