Gioachino Greco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Greco's manual

Gioachino Greco (c. 1600 – c. 1634) ka qene nje lojtar shahu italian dhe shkrimtar. Ai regjistroi disa nga lojërat më të njohura të shahut të parë, 77 ne total. Lojërat e tij, të gjitha kundër kundërshtarëve anonime ("NN"), ishin ndoshta konstrukte Stampa:Harvcol, por kanë shërbyer si mjete shumë të dobishme për diktim hapje traps.

Mikhail Botvinnik konsiderohet Greco të jetë i pari lojtar profesionist shahu Stampa:Harvcol.

Sfondi historik[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Unreferenced section Gioacchino Greco ishte i njohur edhe në Itali si "il Calabrese", qe do te thote "kalabrezi". Disa burime gabimisht e quajne  se prindërit e tij ishin grek dhe se ai kishte qenë i lindur në një fshat pranë Cosenzas. Në fakt, nga fundi i 1490s dhe nga fillimi i 1500s Peloponezi ishte pushtuar nga turqit Osmane dhe popullsia vendase pati vuajtur shume nga masakrat dhe nga kthimi me force ne islam. Nga fillimet e 1600 me e pakta 150,000 njerez u arratisen nga Peloponezi qe sic quhej atehere Morea duke hyre edhe ne kenget popullore shqiptare te arberesheve. Ata iu drejtuan Calabria, Salento dhe Sicily, vend eku edh me pare shqiptaret kishin zene vend si komunitet te ritit lindor por kishin ardhur se bashku me familje ne kuader te luftetareve stratiotë shqiptarë. Ata flisnsin nje shqipe me interferenca fjalesh greke ose kocepte te religjionit ortodoks bizantin me influence te grekobizantine por baza e gjuhes ishte shqipe e kohes. Their rite had been Orthodox Christian, but gradually changed to Byzantine Catholic and finally Roman Catholic. The newcomers, as long as the local Greeks in Calabria, Salento and Sicily, had mainly rural activities, spoke Arbresh and mainly could not write or read. The Greco's parents were poor villagers, while Greco himself was a person with high ambitions, an acute mind and an insatiable will for travels and playing chess. Chess had been a common game in South Italy at the time Greco lived. Greco earned his living by playing chess and betting on the victory. Yet he had been robbed in central Europe at least once. His Greek last name is not certain, while his first name was “Ιωακείμ” in Greek, “Gioacchino” in Italian.

Trashëgim[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Algebraic notation Greco was a remarkable chess player between Ruy López de Segura and François-André Danican Philidor, and authored a famous manual containing many traps and checkmating patterns. As one of the players during the age of "Italian Romantic Style", he studied the Giuoco Piano (1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4) and published his analysis in the form of short games around 1625. In 1665, after his death, the manuscripts were published in London. These games are regarded as classics of early chess literature and are sometimes still taught to beginners.

Greco paved the way for many of the attacking legends of the Romantic era, such as Adolf Anderssen, Paul Morphy, and François Philidor.

Lojra shembull[redakto | redakto tekstin burimor]

Among his games/constructions were the first smothered mate:

NN vs Greco, 1620
1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Bc5 4.O-O Nf6 5.Re1 O-O 6.c3 Qe7 7.d4 exd4 8.e5 Ng4 9.cxd4 Nxd4 10.Nxd4 Qh4 11.Nf3 Qxf2+ 12.Kh1 Qg1+ 13.Nxg1 Nf2# 0–1

and this impressive queen sacrifice:

Greco vs NN, 1619
1.e4 b6 2.d4 Bb7 3.Bd3 f5 4.exf5 Bxg2 5.Qh5+ g6 6.fxg6 Nf6 7.gxh7+ Nxh5 8.Bg6# 1–0

Përbërja[redakto | redakto tekstin burimor]

This composition by Greco uses the theme of the wrong rook pawn: Stampa:Chess diagram

Shih gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Stampa:Italy-chess-bio-stub