Giovanna Antonelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Giovanna Antonelli ka lindur më 18 mars 1976, në Rio de Janeiro. Ajo është vajza e Ilton Prada dhe balerinës Suelly Antonelli. Ajo ka gjithashtu një vëlla me te madh, Leonard.

Giovanna e filloi karrierën e saj kur ishte 14 vjeçe. Karriera e saj artistike filloi me programin për fëmije AngélicaRede Manchete. Ajo ishte një "Angelicat" (asistente e Angélica). Puna e saj në televizion fillon me telenovelat "Tropicaliente", "Tocaia Grande", "Xica da Silva", "Corpo Dourado", "Força de Um Desejo" dhe "Você Decide".

Në jetën private ajo u martua me publicistin Ricardo Medina, dhe e njihnin njëri tjetrin që në gjimnaz.

dhjetor 2004 ajo pëson aksident me makinë dhe fajëson fotografet për këtë. Në një konference pasi ajo doli nga spitali, bashkë me burrin e saj Murilio Benicio shtoj se ajo ishte disa muajsh shtatzëne. Kështu që, në 24 maj 2005 ajo lind fëmijën e saj të parë, një djalë që e quajti Pietro, në Rio de Janerio. Pastaj u nda me Murilion që luajtën bashkë tek "Kloni" në 2007.

Tani është e martuar me amerikanin Robert Locascio.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion

1994: Tropicaliente

1995: Tocaia Grande

1996: Xica da Silva

1998: Corpo Dourado (Trup i Arte)

1999: Força de Um Desejo (Forca e Deshifrues)

1999: Malhação

2000: Laços de Família (Lidhje gjaku)

2001: O Clone (Kloni)

2003: A Casa das Sete Mulheres (Ne shtëpinë e shtatë grave)

2004: Da Cor do Pecado (Hija e mëkatit)

2006: Minha Nada Mole Vida (Jeta ime asnjë nishan)

2007: Amazona: De Galvez a Chico Mendes

2007: Sete Peacados (Shatë mëkatet)

2009: A Turma do Didi

2009: Viver a Vida

2011: Chico Xavier

2011: Aquele Beijo

2012: As Brasileiras

2014: Em Família

2015: A Regra do Jogo

2016: Sol Nascente

2018: Segundo Sol

Film

2000: Bossa Nova

2002: Avassaladoras

2003: Maria, Mãe do Filho de Deus

2004: A Cartomante

2007: Caixa Dois

2007: Por Acaso

2009: The Heartbreaker

2009: Budapest

2010: Chico Xavier

Teater

2003: Jesus Christ Supertar

2004: Dois na Gangorra