Giuliano Gemma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giuliano Gemma
U lind në2 tetor 1938
KombësiaItalian

Giuliano Gemma lindi më 2 shtator 1938Romë, Itali - 1 tetor 2013. Është një aktor i filmit dhe televizionit dhe fitues i disa çmimeve kinematografike.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijërinë e kishte kaluar në Reggio Emilia deri në 1944, kur më pas familja e tij u kthye në Romë.

Kur ishte fëmijë duke lozur u plagos gjatë një shpëthimi dhe shenjat në fytyrë që i kishin mbetur bënë që personazhet e tij të mos harrohen, si “Një pistoletë për Ringo” “Edhe ëngjëjt hajnë fasule,” “Arritën Titanët”, etj. Në gjithë karrierën e tij Gemma ka lozur mbi 60 filma.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giuliano Gemma tek IMDb