Gjergj Pali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjergj (George) Pali është Artist pamor bashkëkohor shqiptar i lindur në Shkodër,1957 dhe aktualisht me banim në Stamford,ConnecticutShtetet e Bashkuara të Amerikës.Diplmuar në Universiteti i Arteve, Tiranë, 1980 si dhe kualifikohet me gradën MFA në Michigan State University, 1991. Prej vitit 1988 punon dhe jeton si shtetas amerikan duke ekspozuar në disa nga galeritë më të njohura amerikane dhe evropiane. Së fundmi është autor i ekspozitës Udhëtimi (The Journey) në Galeria Kombëtare e Arteve të Tiranës.

Vlerësime[redakto | përpunoni burim]

Gjergj Pali është fitues i Luanit të Artë,(Golden Lion of Arts),2012,në Monte Carlo Monaco

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]