Gjoni VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Papa Gjoni VIII ( Latin: Ioannes VIII  ; vdiq më 16 dhjetor 882) ishte peshkop i Romës dhe sundimtar i Shteteve Papale nga 14 dhjetor 872 deri në vdekjen e tij. Ai shpesh konsiderohet si një nga papët më të aftë të shekullit të IX-të. [1]

Gjoni i kushtoi shumë nga papati i tij përpjekjes për ndalimin dhe të kthimin mbrapsht të fitoreve të myslimanëve në Italinë jugore dhe marshimin e tyre drejt veriut. Kur përpjekjet e tij për të siguruar ndihmë nga frankët ose nga bizantinët dështuan, Gjoni forcoi mbrojtjen e Romës. Ai e mbështeti Metodin e Selanikut në misionin e tij ndaj sllavëve, e mbrojti kundër sundimtarëve karolingë dhe klerit bavarez dhe autorizoi përkthimin e Biblës në sllavisht . Gjoni i dha gjithashtu njohjen diplomatike Dukatit të Kroacisë dhe zgjidhi përçarjen fotiane . Papati i Gjonit përfundoi me vrasjen e tij dhe papati më pas u dobësua në fuqi politike.

Problemet e Kostandinopojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 879, Gjoni njohu rivendosjen e Fotit I si patriark legjitim i Kostandinopojës . Foti ishte dënuar në vitin 869 nga Adriani II. Kjo u ndërmor kryesisht për të qetësuar bizantinët, pasi tek ata ai shihte të vetmen shpresë për largimin e arabëve nga Italia. [2] Zakonisht besohej se disa kohë më pas Gjoni VIII rikonfirmoi shkishërimin e Fotit, i cili përfundimisht i mundësoi perandorit Leo VI të lëvizte kundër Fotit. [3] Megjithatë, studimi modern i ndikuar veçanërisht nga studiuesi katolik Francis Dvornik ka treguar se ky është një mit latin, pasi Foti vdiq në bashkësi të dukshme të përsosur brenda Kishës Romake.

  1. ^ Mann, Horace. "Pope John VIII." The Catholic Encyclopedia Vol. 8. New York: Robert Appleton Company, 1910. retrieved 10 June 2007.
  2. ^ Barbara M. Kreutz (7 qer 2011). Before the Normans: Southern Italy in the Ninth and Tenth Centuries. University of Pennsylvania Press. fq. 60. ISBN 9780812205435. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Errors of the Greeks Condemned in Three General Councils". 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)