Jump to content

Leo VI i Menquri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leo VI i Menquri
Leo VI (djathtas) dhe Bazili I, nga dorëshkrimi i shekullit të 11-të nga John Skylitzes

Leo VI, i quajtur i mençur ose filozof (19 shtator 866 - 11 maj 912), ishte Perandori Bizantin nga 886 në 912. Sundimtari i dytë i dinastisë maqedonase (megjithëse origjina e tij nuk është e qartë), ai ishte lexuar shumë mirë, duke çuar në epitetin e tij. Gjatë mbretërimit të tij, rilindja e letrave, e filluar nga paraardhësi i tij Vasili I, vazhdoi; por Perandoria gjithashtu pa disa disfata ushtarake në Ballkan kundër Bullgarisë dhe kundër arabëve në Siçili dhe Egje. Mbretërimi i tij gjithashtu dëshmoi ndërprerjen zyrtare të disa institucioneve antike romake, siç ishte zyra e veçantë e konsullit romak.

I lindur më 19 shtator 866 nga perandoresha Eudokia Ingerina,[1] Leo ishte ose djali i paligjshëm i Perandorit Michael III[2] [3] [4] ose djali i dytë i pasardhësit të Michael, Basil I Maqedonas.[5] [6] [7] Eudokia ishte njëkohësisht dashnore e Michael III dhe gruaja e Basil. Në 867, Michael u vra nga Bazili, i cili e pasoi atë si Perandor.[8] Si djali i dytë i madh i Perandorit, Leo u shoqërua në fron në 870[9] dhe u bë trashëgimtari i drejtpërdrejtë me vdekjen e gjysmë vëllait të tij më të madh Kostandinit në 879.[10] Sidoqoftë, Leo dhe Basil nuk e pëlqyen njëri-tjetrin; një marrëdhënie që u përkeqësua vetëm pas vdekjes së Eudokias, kur Leo, i pakënaqur me martesën e tij me Theophano, mori një dashnore në personin e Zoe Zaoutzaina . Basil u martua me Zoe me një zyrtar të parëndësishëm, dhe më vonë pothuajse e kishte verbuar Leo kur u akuzua për komplot kundër tij.[11] [12] Më 29 gusht 886, Basil vdiq në një aksident gjuetie, megjithëse ai pretendoi në shtratin e tij të vdekjes se kishte një përpjekje për vrasje në të cilën Leo ishte i përfshirë ndoshta. [13]

Politika e brendshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga veprimet e para të Leo VI pas suksesionit të tij ishte rivarrimi, me një ceremoni madhështore, i eshtrave të Michael III në mauzoleun perandorak brenda Kishës së Apostujve të Shenjtë në Kostandinopojë.[14] Kjo kontribuoi në dyshimin se Leo ishte (ose të paktën besonte se ishte) në të vërtetë djali i Michael.[10] Duke kërkuar pajtimin politik, Perandori i ri siguroi mbështetjen e zyrtarëve në kryeqytet dhe u rrethua me burokratë si Stylianos Zaoutzes (babai i zonjës së tij, Zoe Zaoutzaina)[13] dhe eunuku Samonas, një mbrojtës arab të cilit Leo i ngriti gradën e patrikios dhe i cili qëndroi si kumbar i djalit të Leos, Kostandinit VII.[15] Përpjekjet e tij për të kontrolluar familjet e mëdha aristokrate (p.sh., Phokadai dhe Doukai ) herë pas here çuan në konflikte serioze,[16] më domethënëse ishte revolta e Andronikos Doukas në 906.[17]

Leo gjithashtu u përpoq të përfshinte veten në kishë përmes ndërhyrjes së tij arbitrare në patriarkat.[18] Duke përdorur si arsyetim shkishërimin e ish-mësuesit të tij Patriarkut Photios nga Papa Gjoni VIII, Leo e shkarkoi atë[19] dhe e zëvendësoi me vëllanë e tij 19-vjeçar Stephen në Dhjetor 886.[10] Me vdekjen e Stefanit në 893, Leo e zëvendësoi atë me të nominuarin e Zaoutzes, Antony II Kauleas, i cili vdiq në 901.[16] Leo atëherë promovoi sekretarin e tij Perandorak ( mystikos ) Nicholas, por dyshimet se ai ishte i përfshirë në përpjekjen e dështuar të vrasjes kundër Leos në 903[20] si dhe kundërshtimin e tij ndaj martesës së katërt të Leos pa Nicholas të zëvendësohej me babanë shpirtëror të Leos Euthymios në 907.[17]

Kisha e mrekullueshme e Ayios Lazaros në Larnaka u ndërtua gjatë sundimit të Leo VI në fund të shekullit të 9-të,[21] dhe u ndërtua pasi reliket e Shën Lazaros u transportuan nga Kreta në Kostandinopojë.[22] Kisha është një nga shembujt më të mirë të arkitekturës bizantine . Leo gjithashtu përfundoi punën për Bazilikën, përkthimin Grek dhe azhurnimin e kodit ligjor të lëshuar nga Justiniani I, i cili ishte filluar gjatë mbretërimit të Bazilit.[23]

Peshkopi Liutprand i Kremonës jep një llogari të ngjashme me ato për Kalifin Harun al-Rashid, me efektin që Leo ndonjëherë maskohej dhe shkonte nëpër Kostandinopojë duke kërkuar padrejtësi ose korrupsion. Sipas një historie, ai madje u kap nga rojet e qytetit gjatë një prej hetimeve të tij. Në mbrëmje vonë, ai po ecte vetëm dhe i maskuar. Megjithëse ai ryshfeti dy patrulla me 12 nomismata dhe lëvizi përpara, një patrullë e tretë e qytetit e arrestoi atë. Kur një kujdestar i tmerruar njohu sundimtarin e burgosur në mëngjes, oficeri i arrestimit u shpërblye për kryerjen e detyrës së tij, ndërsa patrullat e tjera u shkarkuan dhe u dënuan ashpër. 

Politika e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Bizantinët ikin në Boulgarophygon, miniaturë nga Madrid Skylitzes

Pasuria e Leo VI në luftë ishte më e përzier sesa kishte qenë Basil.[24] Duke kënaqur këshilltarin e tij kryesor Stylianos Zaoutzes, Leo provokoi një luftë me Simeon I të Bullgarisë në 894, por ai u mund.[25] Duke i dhënë ryshfet Magjarëve për të sulmuar Bullgarët nga veriu, Leo shënoi një sukses indirekt në 895.[26] Sidoqoftë, i privuar nga aleatët e tij të rinj, ai humbi Betejën kryesore të Boulgarophygon në 896 dhe iu desh të bënte lëshimet e kërkuara tregtare dhe të paguante haraç vjetor.[27]

Megjithëse ai fitoi një fitore në 900 kundër Emiratit të Tarsus, në të cilën ushtria arabe u shkatërrua dhe vetë Emiri u kap,[28] në perëndim Emirati i Siçilisë mori Taormina, postin e fundit bizantin në ishullin e Siçilisë, në 902.[29] Sidoqoftë, Leo vazhdoi të ushtronte presion në kufirin e tij lindor përmes krijimit të temave të reja të Mesopotamisë, një pushtimi bizantin në Armeni në 902, dhe shkarkimi i Theodosiopolis, si dhe sulmeve të suksesshme në Thughur Arabe.

Pastaj, në 904 reagimi Leo i Tripolisit rrëzoi Selanikun me piratët e tij - një ngjarje e përshkruar në Kapjen e Selanikut nga John Kaminiates - ndërkohë që një ekspeditë në shkallë të gjerë për të rimarrë Kretën nën Himerios në 911–912 dështoi katastrofikisht. Sidoqoftë, e njëjta periudhë gjithashtu pa krijimin e provincave të rëndësishme kufitare ( kleisourai ) të Lykandos dhe Leontokome në territorin e marrë kohët e fundit nga arabët.[30] Në 907 Kostandinopoja u sulmua nga Rusët e Kievanit nën udhëheqjen e Oleg të Novgorod, i cili po kërkonte të drejta të favorshme tregtare me perandorinë.[29] Leo i pagoi ata, por ata sulmuan përsëri në 911 dhe më në fund u nënshkrua një traktat tregtar.[31]

Leo VI shkaktoi një skandal të madh me martesat e tij të shumta të cilat nuk arritën të prodhonin një trashëgimtar të ligjshëm të fronit.[32] Gruaja e tij e parë Theophano, të cilën Basili e kishte detyruar të martohej për shkak të lidhjeve të saj familjare me Martinakioi, dhe të cilën Leo e urrente, vdiq në 897, dhe Leo u martua me Zoe Zaoutzaina, vajza e këshilltarit të tij Stylianos Zaoutzes, megjithëse ajo vdiq gjithashtu në 899.[33] Pas kësaj martese Leo krijoi titullin e basileopatōr ("babai i perandorit") për vjehrrin e tij.[34]

Pas vdekjes së Zoe, një martesë e tretë ishte teknikisht e paligjshme,[35] por ai u martua përsëri, vetëm që gruaja e tij e tretë Eudokia Baudana vdiq në 901.[28] Në vend që të martohej për herë të katërt, e cila do të kishte qenë një mëkat edhe më i madh se një martesë e tretë (sipas Patriarkut Nicholas Mystikos )[36] Leo mori si zonjë Zoe Karbonopsina.[37] Ai u martua me të vetëm pasi ajo kishte lindur një djalë në 905, por pësoi kundërshtimin e patriarkut. Zëvendësimi i Nicholas Mystikos me Euthymios,[16] Leo mori martesën e tij të njohur nga kisha (megjithëse me një pendim të gjatë të bashkangjitur, dhe me një siguri që Leo do të nxjerrë jashtë ligjit të gjitha martesat e katërta të ardhshme).[17]

Solidusi i artë i Leo VI dhe Kostandinit VII Porphyrogennetos, 908–912

Konstandini VII i ardhshëm ishte djali i paligjshëm i lindur para martesës së katërt jononike të Leos me Zoe Karbonopsina.[35] Për të forcuar pozicionin e të birit si trashëgimtar, Leo e kishte kurorëzuar Konstandinin si bashkë-perandor në 15 maj 908, kur ai ishte vetëm dy vjeç.[38] Leo VI vdiq më 11 maj 912.[16] Ai u pasua nga vëllai i tij i vogël Aleksandri, i cili kishte mbretëruar si perandor së bashku me babanë dhe vëllain e tij që nga viti 879.[39]

Leo VI ishte një shkrimtar pjellor dhe ai prodhoi vepra në shumë tema të ndryshme dhe në shumë stile, duke përfshirë oratet politike, poezitë liturgjike dhe traktatet teologjike.[29] Në shumë raste ai do të mbante personalisht predikime të farkëtuara dhe të ngatërruara në kishat e Kostandinopojës.

Në temën e punëve juridike dhe traktateve, ai krijoi një komision ligjor që kryente qëllimin origjinal të babait të tij për kodifikimin e të gjithë ligjit ekzistues bizantin. Rezultati përfundimtar ishte një vepër me gjashtë vëllime, e përbërë nga 60 libra, me titull Bazilika. E shkruar në Greqisht, Bazilika përktheu dhe sistemoi sistematikisht praktikisht të gjitha ligjet e ruajtura në Corpus Juris Civilis, duke siguruar kështu një themel mbi të cilin mund të ndërtoheshin të gjitha ligjet e mëvonshme Bizantine.[35] Leo pastaj filloi integrimin e ligjeve të reja të nxjerra gjatë mbretërimit të tij në Bazilikën . Të quajtur "Novela", ose "Ligje të reja", këto ishin kode që trajtonin problemet dhe çështjet aktuale, siç është ndalimi i martesave të katërta. Të dy Bazilika dhe Romanet kishin të bënin me ligjin kishtar ( ligjin kanun ) si dhe ligjin laik. Më e rëndësishmja, nga një perspektivë historike, ata më në fund zhdukën pjesën më të madhe të arkitekturës ligjore dhe kushtetuese të mbetur që Perandoria Bizantine kishte trashëguar nga Perandoria Romake, madje edhe nga ditët e Republikës Romake.[15] Institucionet e vjetruara si Curiae, Senati Romak, madje edhe Konsullata, u hoqën përfundimisht nga një perspektivë ligjore, edhe pse këto vazhduan akoma në një formë më të vogël, dekorative.

Taktikë

Libri i supozuar <i id="mwARg">i Eparkut</i> dhe Kletorologjia e Philotheos u botuan gjithashtu nën emrin e Leos dhe dëshmojnë për interesin e qeverisë së tij për organizimin dhe mirëmbajtjen e rendit publik. [35] Libri i Eparkut përshkroi rregullat dhe rregulloret për organizatat tregtare dhe tregtare në Kostandinopojë, ndërsa Kletorologion ishte një përpjekje për të standardizuar zyrtarët dhe gradat në oborrin Bizantin. Leo është gjithashtu autori, ose të paktën sponsori, i <i id="mwASA">Tactica</i>, një traktat i dukshëm mbi operacionet ushtarake.[16]

Brezat e pasuar e panë Leo si një profet dhe një magjistar, dhe së shpejti një emër i Perandorit u bashkangjit me një poezi orakale dhe disa tekste të shkurtra hyjnore, të ashtuquajturit Orakuj të Leos së Urtë, të paktën pjesërisht bazuar në burime të mëparshme Greke. në shekujt e mëvonshëm dhe besohej se parashikonin të ardhmen e botës.[29]

Më në fund, Leo meriton përkthimin e relikteve të Shën Lazarit në Konstandinopojë në vitin 890. Ka disa stichera (himne) që i atribuohen atij që këndohen të Llazarin të Shtunën në Kishën Ortodokse Lindore. Ai gjithashtu kompozoi himne që këndohen në Festën e Madhe të Lartësimit të Kryqit.

Nga gruaja e tij e parë, Theophano Martinakia, Leo VI kishte një vajzë:

 • Eudokia, i cili vdiq në vitin 892.[40]

Nga gruaja e tij e dytë, Zoe Zaoutzaina, Leo kishte një vajzë:

 • Anna,[34] fejua dhe u martua me Perandorin e Shenjtë Romak Louis Blind,[41] megjithëse Dr. Shaun Tougher, Lexues në Historinë e Lashtë në Universitetin e Cardiff, dyshon se ata ishin martuar.[42]

Nga gruaja e tij e tretë, Eudokia Baïana, Leo kishte një djalë:

 • Basil, i cili mbijetoi vetëm disa ditë.[32]

Nga gruaja e tij e katërt, Zoe Karbonopsina, Leo kishte dy fëmijë:[37]

 • Finlay, George Historia e Perandorisë Bizantine nga 716 - 1057, Edinburg: William Blackwood & Sons, 1853
 • Gregory, Timothy, E., A History of Byzantium, Blackwell Publishing, 2005 
 •  978-0-19-504652-6
 •  0-14-011448-3
 •  9004108114
 • Treadgold, Warren Një Histori e Shtetit dhe Shoqërisë Bizantine, Stanford: Stanford University Press, 1997 
 1. ^ Tougher, p. 42
 2. ^ Treadgold, p. 462
 3. ^ Norwich, p. 102
 4. ^ Finlay, p. 306
 5. ^ Adontz, Nicholas, L'Age et l'origine de l'empereur Basil I. Byzantion, 8, 1933, pp. 475–550
 6. ^ Charanis, Peter, The Armenians in the Byzantine Empire, 1963, p. 35
 7. ^ Ostrogorsky, George, History of the Byzantine State, 1969, p. 233, note 1
 8. ^ Treadgold, p. 455
 9. ^ Kazhdan, p. 1210
 10. ^ a b c Gregory, p. 225
 11. ^ Norwich, p. 99
 12. ^ Treadgold, p. 460
 13. ^ a b Treadgold, p. 461
 14. ^ Finlay, p. 307
 15. ^ a b Finlay, p. 308
 16. ^ a b c d e Kazhdan, p. 1211
 17. ^ a b c Treadgold, p. 468
 18. ^ Finlay, p. 310
 19. ^ Norwich, p. 104
 20. ^ Treadgold, p. 467
 21. ^ Michaelides, M.G., Saint Lazarus, The Friend Of Christ And First Bishop Of Kition, (1984) "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2009. Marrë më 21 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 22. ^ Shepard, The Cambridge History of the Byzantine Empire (2008), p. 493–496
 23. ^ Norwich, p. 105
 24. ^ Finlay, p. 314
 25. ^ Treadgold, p. 463
 26. ^ Norwich, p. 108
 27. ^ Treadgold, p. 464
 28. ^ a b Treadgold, p. 466
 29. ^ a b c d Gregory, p. 226
 30. ^ Treadgold, p. 466–470
 31. ^ Treadgold, p. 469
 32. ^ a b Norwich, p. 114
 33. ^ Treadgold, p. 465
 34. ^ a b Norwich, p. 113
 35. ^ a b c d Gregory, p. 227
 36. ^ Finlay, p. 312
 37. ^ a b Norwich, p. 115
 38. ^ Kazhdan, p. 502
 39. ^ Gregory, p. 228
 40. ^ Norwich, p. 112
 41. ^ Reuter, Timothy, The New Cambridge Medieval History, Vol. III: c. 900-c. 1024, Cambridge University Press, (2000), p. 334.
 42. ^ Tougher, p. 148.
Stampa:S-houStampa:S-off
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Basil I
Byzantine emperor
29 August 886 – 11 May 912
with Basil I, 870–886
Pasardhësi 
Alexander
Parardhësi 
Basil I in 867, then lapsed
Consul of the Roman Empire
886–912

Stampa:S-non