Jump to content

Gjuha Hausa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hausa
  • هَرْشٜن هَوْسَ
  • Harshen/Halshen Hausa
Amtare Nigeria, Nigeri,Çadi, Kameruni, Benini, Gana, Togo
Rajoni Afrika Perëndimore
Folës Amtarë: 51 milionë (2007–2021)[1]

Gjuhë e dytë: 26 milionë (2007–2021)[1]

Familja e gjuhëve

Afro-Aziatike
Sistemi i shkrimit
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Gjuhë e njohur pakice
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 ha
ISO 639-2 hau
ISO 639-3 hau
Glottolog haus1257
Linguasphere 19-HAA-b
Zonat e Nigerisë dhe Nigerit ku jetojnë njerëzit Hausa (e verdhë e lehtë).
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters. For an introductory guide on IPA symbols, see Help:IPA.

Hausa ( Harshen / Halshen Hausa (dëgjo ⓘ ); Axhami : هَرْشٜن هَوْسَ) është një gjuhë çadike e folur nga populli Hausa në pjesën veriore të Nigerisë, Nigerit, Ganës, Kamerunit, Beninit dhe Togos, dhe në pjesën jugore të Nigerit, Çadit dhe Sudanit, me pakica të konsiderueshme në Bregun e Fildishtë . [2] [3]

Hausa është një anëtare e familjes së gjuhëve afroaziatike [4] dhe është gjuha më e folur brenda degës çadike të asaj familjeje. Etnologu vlerësoi se ajo flitej si gjuhë e parë nga rreth 47 milionë njerëz dhe si gjuhë e dytë nga 25 milionë të tjerë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të folësve Hausa në rreth 72 milionë. [1]

Në Nigeri, industria e filmit Hausa njihet si Kannywood . [5]

Grupet gjuhësore të Nigerisë në 1979
  1. ^ a b c Hausa at Ethnologue (25th ed., 2022) closed access
  2. ^ Wolff, H. Ekkehard. "Hausa language". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2020-10-14.
  3. ^ "Spread of the Hausa Language". Worldmapper (në anglisht). Marrë më 2020-10-14.
  4. ^ chayes. "The Hausa Language". Website des Institutes für Asien- und Afrikawissenschaften der Humboldt-Universität zu Berlin (në anglisht). Marrë më 2022-02-15.
  5. ^ "Nigerian actress Rahama Sadau banned after on-screen hug". BBC News (në anglishte britanike). 2016-10-03. Marrë më 2020-10-29.