Jump to content

Gjuha brahui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brahui
Shqiptimi/bɾaːhuiː/
Vendase përPakistan, Iran, Afganistan dhe Turkmenistan
RajoniBaloçistan
Folës amtare
[1]
Familje gjuhësore
Dravidian
  • Veriore
    • Brahui
Shkrimi arab (Nastaʿlīq),
Shkrimi latin
Kodet gjuhësore
ISO 639-3brh
Glottologbrah1256
Brahui (skaji i majtë) është gjeografikisht i izoluar nga gjuhët e tjera dravidiane.[2]
Brahui klasifikohet si I Lëndueshëm nga UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger

Brahui [3] ( Brahui: براہوئی ; e njohur gjithashtu si Brahvi ose Brohi) është një gjuhë dravidiane e folur nga disa nga njerëzit Brahui . Gjuha flitet kryesisht në pjesën qendrore të provincës Baloçistan të Pakistanit, me komunitete më të vogla folësish të shpërndara në pjesë të Baluçestanit iranian, Afganistanit dhe Turkmenistanit (rreth Mervit ) [4] dhe nga komunitetet e emigrantëve Brahui në Irak, Katar dhe Emiratet e Bashkuara Arabe . Ai është i izoluar nga popullsia fqinje më e afërt që flet dravidisht në Indinë Jugore me një distancë prej më shumë se 1,500 km . [5] Rrethet Kalat, Khuzdar, Mastung, Quetta, Bolan, Nasirabad, Nushki dhe Kharan të provincës së Baloçistanit janë kryesisht brahui-folëse.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përqindja e njerëzve me gjuhën e tyre amtare brahui në çdo distrikt pakistanez që nga Regjistrimi i Pakistanit 2017
  1. ^ "Brahui". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Parkin 1989, f. 37.
  3. ^ Bráhuí Báşágal, Quetta: Brahui Language Board, University of Balochistan, prill 2009, arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2012, marrë më 2010-06-29 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "A slice of south India in Balochistan". 2017-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Parkin 1989.