Jump to content

Gjuha gorançe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona ku fliten dialektet Torlakiane. Numri 4 (në Kosovën jugore) tregon zonën e dialektit të Gorës.

Dialekti i Gorës, goranishtja ose gjuha goranske (maqedonisht: Горански дијалект Goranski dijalekt), gjithashtu gjuha Nashinski (serbo-kroatisht: Нашински Našinski, "Gjuha jonë"), është lloji i sllavishtes së jugut e folur nga goranëtzonën kufitare midis Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Është pjesë e grupit të dialekteve Torlakiane, që është kalimtar midis gjuhëve sllave jugore lindore dhe perëndimore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]