Goditje nga këndi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skuadra bardhë dhe kaltër realizon një goditje nga këndi.
Zona e këndit të fushës së futbollit.

Goditja nga këndi është metoda e rifillimit të lojës në një lojë futbolli kur topi del jashtë lojës mbi vijën e portës, pa u shënuar gol dhe pa u prekur për herë të fundit nga një anëtar i ekipit mbrojtës. Goditja kryhet nga këndi i fushës së lojës më afër vendit ku topi kaloi vijën e portës.

Këndet konsiderohen si një mundësi e arsyeshme për të shënuar gol për skuadrën sulmuese, edhe pse jo aq sa një goditje dënimi ose një goditje e lirë direkte pranë buzës së zonës së penalltisë.

Një goditje nga këndi që shënon pa u prekur nga një lojtar tjetër quhet gol Olympico,[1] ose më rrallë, gol olimpik.

Çmimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një goditje nga këndi jepet kur topi kalon tërësisht vijën e portës jashtë kornizës së portës pasi është prekur për herë të fundit nga një anëtar i ekipit që mbron atë skaj të fushës. Për qëllimet e këtij rregulli, nuk ka rëndësi nëse kjo prekje është e qëllimshme; lejohet që të goditet topin kundër kundërshtarit për të fituar një goditje këndi.

Goditje nga këndi jepet gjithashtu në vend të autogolit kur topi hyn në portën e një ekipi, pasi është prekur për herë të fundit nga një anëtar i ekipit mbrojtës, në situatat e rralla vijuese:

 • drejtpërsëdrejti nga një goditje,[2] goditje e lirë (qoftë e drejtpërdrejtë apo e tërthortë),[3] hedhja,[4] goditje goli,[5] ose goditje nga këndi.[6]
 • nga një top i rënë, nëse topi nuk është prekur nga të paktën dy lojtarë.[2]

Goditja nga këndi kryhet nga cilido kënd që ishte më afër pikës ku topi doli jashtë loje.

Procedura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ndihmës gjyqtari do të sinjalizojë se duhet të jepet një kënd duke ngritur fillimisht flamurin e tij, më pas duke e përdorur atë për të treguar në zonën e këndit në anën e tyre të fushës; megjithatë, ky nuk është një tregues se nga cila anë duhet të merret goditja. *Gjyqtari sinjalizon goditjen nga këndi duke treguar, me një shtrirje lart të krahut, në zonën e këndit nga e cila do të ekzekutohet goditja.
 • Topi duhet të jetë i palëvizshëm dhe në tokë brenda zonës së këndit të formuar nga një çerek rrethi me një rreze prej 1 metër nga shtylla e flamurit të këndit brenda fushës së lojës.[7][8]

'Të gjithë lojtarët kundërshtarë duhet të jenë të paktën 10 jard (9.15 metra) nga zona e këndit derisa topi të jetë në lojë. Shenjat mund të bëhen opsionalisht në vijën e portës dhe vijën e kontaktit në një distancë prej 10 jardësh nga zona e këndit për të ndihmuar gjyqtarin në zbatimin e kësaj dispozite.[9]

 • Topi është në lojë kur goditet dhe lëviz qartë; nuk ka nevojë të largohet nga zona e këndit.[7]
 • Lojtari që kryen goditjen nga këndi nuk mund ta prekë topin për herë të dytë përpara se ai të ketë prekur një lojtar tjetër.[7]
 • Pala sulmuese mund të shënojë drejtpërdrejt nga një goditje këndi, megjithëse kjo është e pazakontë. Një autogol mund të mos shënohet drejtpërdrejt: në rastin jashtëzakonisht të pamundur kur topi shkon direkt në autogolin e ekipit sulmues nga një goditje këndi, një goditje këndi do t'i jepet palës kundërshtare.
 • Një lojtar sulmues që merr direkt topin nga një goditje këndi nuk mund të ndëshkohet për pozicion jashtë loje.

Shkeljet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse goditja kryhet me top në lëvizje, ose nga vendi i gabuar, goditja nga këndi rimerret.[10]

Lojtarët kundërshtarë duhet të tërhiqen nga distanca e kërkuar siç u tha më sipër. Dështimi për ta bërë këtë menjëherë mund të përbëjë sjellje të pahijshme dhe të ndëshkohet me karton të verdhë.[11]

Një lojtar që vonon shumë rifillimin e lojës është paralajmërohet.[12]

Është kundërvajtje për sulmuesin të prekë topin për herë të dytë para se të preket nga një lojtar tjetër; kjo dënohet me një goditje të lirë indirekte për ekipin mbrojtës nga ku ndodhi shkelja,[13] përveç nëse prekja e dytë ishte gjithashtu një shkelje më serioze e trajtimit, në të cilin rast një goditje e lirë direkt i jepet ekipit mbrojtës.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Westwood, James (5 gusht 2021). "USWNT star Rapinoe stuns Matildas with 'Olimpico' goal from a corner in Olympic bronze match". Sporting News (në anglisht). Marrë më 7 gusht 2021.; Kelly, Ryan (5 gusht 2021). "What is an 'Olimpico' goal & which players have scored them?". Goal.com (në anglisht).
 2. ^ a b "Laws of the Game 21/22" (në anglisht). fq. 82. Marrë më 2021-10-14.
 3. ^ "Laws of the Game 21/22" (në anglisht). fq. 113. Marrë më 2021-10-14.
 4. ^ "Laws of the Game 21/22" (në anglisht). fq. 123. Marrë më 2021-10-14.
 5. ^ "Laws of the Game 21/22" (në anglisht). fq. 127. Marrë më 2021-10-14.
 6. ^ "Laws of the Game 21/22" (në anglisht). fq. 131. Marrë më 2021-10-14.
 7. ^ a b c "Laws of the Game: Law 17: Corner Kick: Procedure" (në anglisht). 2019. Marrë më 22 shtator 2019.
 8. ^ "Laws of the Game: Law 1: The Field of Play: The Corner Area" (në anglisht). 2019. Marrë më 22 shtator 2019.
 9. ^ "Laws of the Game: Law 1: The Field of Play: Field Markings" (në anglisht). 2019. Marrë më 22 shtator 2019.
 10. ^ a b "Laws of the Game: Law 17: Corner Kick: Offences and Sanctions" (në anglisht). 2019. Marrë më 22 shtator 2019.
 11. ^ "Laws of the Game: Law 12: Fouls and Misconduct: Disciplinary Action" (në anglisht). 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2021. Marrë më 22 shtator 2019.
 12. ^ "Laws of the Game 2019/20" (PDF) (në anglisht). fq. 110. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2019-06-03. Marrë më 2020-02-09.
 13. ^ Law 17 - The corner kick, Laws of the game on FIFA.com (Archive, 10 April 2014)