Goran Stojilkoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Goran Stojiljković
Të dhënat personale
Emri i plotëGoran Stojiljković
Data e lindjes14 dhjetor 1970
Vendi i lindjesLeskovac, Serbia
Gjatësia1,77 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1985–1987Dubočica18(2)
1987–1994Radnički Niš151(65)
1994–1995Red Star17(7)
1995–1996Getafe32(15)
1996–1997Mallorca24(4)
1997–1998Leganés27(3)
1998–1999Vojvodina6(0)
1999–2000Car Konstantin
2000–2002Radnički Niš36(27)
2002–2003Car Konstantin
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Goran Stojiljković (Serbisht: Гopaн Cтojиљкoвић) është futbollist në pension i cili luajti si sulmues.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 17 vjeçare, ai luajti për skuadrën FK Radnički Niš i cili luajti për shtatë vjetë. Pastaj ai nënshkroi për skuadrën Red Star Belgrade.

Në vitin 1995, ai shkoi në Spanjë dhe u bashkua në skuadrën spanjolle Getafe CF. Ai ka luajtur dy sezone dhe në dy skuadra në Spanjë. Skuadra e dytë e cili kaloi në sezonin tjetër ishte RCD Mallorca.

Stojiljković u kthye në vendin e vet, ku luajti pesë vjetë për tre skuadra deri sa doli në pension në vitin 2003.