Jump to content

Gournay-en-Bray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gournay-en-Bray ( shqiptimi frëngjisht: [guʁnɛ ɑ̃ bʁɛ] ; shqip: Gurnabraja ) është një komunëdepartamentin Sena-Detare në rajonin e NormandisëFrancën veriperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një qytet i bujqësisë dhe industrisë së lehtë, ndodhet në Tokat e Brajit, rreth 50 km në lindje të Ruenit, në kryqëzimin e rrugëve N 31, D 915 dhe D 930 .Territori i komunës përfshin tre ish -katunde të vogla famulltare, pranë bashkimit të Eptës me tre lumenj të tjerë më të vegjël - Moretë, Oshi dhe Alnajë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
19685.791—    
19756.430+1.51%
19826.344−0.19%
19906.147−0.39%
19996.275+0.23%
20076.174−0.20%
20126.409+0.75%
20176.072−1.07%
Source: INSEE[1]

Stampa:Blazon-arms

Vendet e interesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një gdhendje e vitit 1820 e disa prej kapiteleve në kishën e Shën Hildevertit

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]