Gradishta e Belshit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gradishta e Belshit
Vendndodhja Belsh, Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Elbasan
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar

17.03.1948 e

23.09.1971
Nr. i referencës EL030

Gradishta e Belshit (apo Kalaja e Belshit) në krahinën e Dumre-së është një monument i trashëgimisë kulturore në Belsh, rrethi i Elbasanit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "", i miratuar me numër "586 e 4874 më 17.03.1948 e 23.09.1971".

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gradishta e Belshit mbante popullsi të fisit ilirParthinëve. Në Gradishtë është gjetur një varri princëror i një princi Ilir, i quajtur Princi i Belshit. Princi ishte varrosur me nderime të mëdha rreth viti 350 para Krishtit, me rreth 70 objekte arkeologjike, që sot gjenden të ekspozuara në muzeun historik të lashtësisë dhe antikitetit të landit të Austrisë së sipërme në Asparm. Gjithashtu, në Gradishtë nga germimet arkeologjike janë gjendur edhe shumë objekte të tjera balte, portrete të ndryshme në terrakotë si dhe enë për pije me figurën e Afëridtës etj. Faltorja e Afërditës ndodhej jo larg liqenit të Seferanit, në të cilin hidheshin enë, terrakota si dhurata për perëndinë në ushtrimin e kultit të saj. Qeramika me kokën e Afërditës zinte vend të vecantë në kultin e banorëve të qytetit ilir të Belshit.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRrethi i Elbasanit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 17 qershor 2017.
  2. ^ Bashkia Belsh. "Historia e Qytetit". Marrë më 21 nëntor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]