Gratë në Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gratë në Kosovë janë gra që jetojnë në Kosovë ose janë me prejardhje nga Republika e Kosovës. Si qytetarë të një kombi të pasluftës, disa gra kosovare janë bërë pjesëmarrëse në procesin e ndërtimit të paqes dhe krijimin e forcimin e barazisë gjinore në procesin e rehabilitimit në Kosovë.[1] Gratë në Kosovë kanë qenë aktive në politikë dhe në zbatimin e ligjit në Republikën e Kosovës. Një shembull i tillë është zgjedhja e Atifete Jahjagës si Presidente e Kosovës, dhe si e tillë ajo u bë e para femër,[2] jopartiake e cila zgjidhej në detyrën e kryetares së shtetit. Para se të bëhej presidente, ajo ka shërbyer si Zëvendës Drejtor i Policisë së Kosovës,[3] me gradën e Gjeneral Major,[4] pozita më e lartë në mesin e grave në Evropën Juglindore.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ An Approach to the Kosovo Post-War Rehabilitation Process from a Gender Perspective, QUADERNS DE CONSTRUCCIÓ DE PAU Nº 2, escola de cultura de pau, page 5.
  2. ^ First Female Elected President, Kosovo
  3. ^ Koha, "Në krye të Policisë së Kosovës, Atifete Jahjaga" Archived 10 April 2011[Date mismatch] at the Wayback Machine. Shqip TIME.mk 16 October 2010 (accessed 6 April 2011)
  4. ^ "Atifete Jahjaga zgjidhet presidente e Republikës" Telegrafi.com 7 April 2011 (accessed 6 April 2011)
  5. ^ "Kush do të na udhëheq" Telegrafi.com 7 April 2011 (accessed 7 April 2011)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]