Greta oto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Greta oto
Flutura me krahë xhami, Greta oto
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:

Flutura me krah xhami (Greta oto) është një flutur me këmbët si furçë, dhe është anëtare e nënfamiljë Danainae, fisit Ithomiini, dhe subtribe Godyridina.[1][2]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahët janë transparente, me një hapësirë prej 5,6-6,1 cm (2,2-2,4). [2] Emri më i zakonshëm në Anglisht është glasswinged butterfly, dhe emri i saj në Spanjisht është "espejitos", që do të thotë "pasqyra të vogla".Indi mes venave të krahëve të saj duket si xhami, si mungesë e ngjyrës si në fluturat e tjera.[3] Kufijtë e krahëve të saj janë ngjyrë kafe të errët, ndonjëherë lyer me të kuqe ose portokalli, dhe trupi i saj është i errët në ngjyrë

Origjina e transparencës së krahëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transparenca e krahëve është si rezultat kombinimi i tre tipareve: së pari, nga thithjen e ulët të dritës së dukshme nga materiali që përbën krahët e saj, së dyti, nga shpërndaja e ulët e dritës që kalon nëpër krahë dhe në fund, nga reflektimi i ulët i dritës në sipërfaqen e krahëve.

Kjo e fundit ndodh për një gamë e gjerë incidentit në gjatesinë e valës, që mbulon të gjithë spektrin e dukshme, dhe e këndeve incidente. Ky tipar anti-reflektim broadband dhe omnidirectional vjen nga nano-shtyllat që qëndrojnë në sipërfaqe të krahëve të cilat siguronjnë një gradient të indeksit thyes në mes të membranave të krahut. Këto nano-shtylla, të rregulluar jo-periodikikisht në sipërfaqen e krahëve, posedojnë një aspekt të lartë (lartësi ndarë nga rrezja) më të madhe se 6, ku radii janë nën gjatësi valore të dritës së dukshme.[4]

Përveç kësaj, ata shfaqin një shpërndarje të rastit në lartësi dhe gjerësi, i cili është drejtpërdrejt përgjegjës për indeksin e pjerrësisë thyese dhe gjithashtu për tiparin anti-reflektues broadband dhe omnidirectional Këto tipare janë përmirësuar më tej nga prania e piedestalit në bazë të nano-shtylla.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të rriturat shkojnë nga MeksikaPanama dhe Kolumbi[2] Ata gjithashtu fluturojnë deri në Florida.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

G. Oto viziton lule të zakonshme si Lantana, por preferon për të hedhur vezët e saj në bimët e tropikale Solanaceae gjinia Cestrum.[2]

Kapilarët jeshilë (vemjet) [5] ushqehen me këto bimë toksike dhe ndoshta janë toksike për grabitqarët nëpërmjet kimikateve të mesme të depozituara në indet e tyre; ekstrakte kimike kapilarët jeshilë janë të pakëndshëm për Paraponera milingonat clavata.</ref>

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lamas, G. (Ed.). (2004). Checklist: Part 4A. Hesperioidea - Papilionoidea. In: Heppner, J. B. (Ed.), Atlas of Neotropical Lepidoptera. Volume 5A. Gainesville, Association for Tropical Lepidoptera; Scientific Publishers.
  2. ^ a b c Henderson, Carrol L. (2002). "Greta oto". Field guide to the Wildlife of Costa Rica. Austin, Texas: University of Texas Press. fq. 56. ISBN 0-292-73459-X. OCLC 46959925. Marrë më 9 mars 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Creation, Volume 30, No 4, page 56
  4. ^ Siddique, R. H.; Gomard G.; Hölscher H. (2015). "The role of random nanostructures for the omnidirectional anti-reflection properties of the glasswing butterfly". Nature Communications. 6. doi:10.1038/ncomms7909. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hill, S. K.. (1996). Behaviour and natural history of Greta oto in captivity (Lepidoptera: Nymphalidae: Ithomiinae), Tropical Lepidoptera, 7: 161-165.

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]