Grusht shteti osman 1912

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anëtarë të Halâskâr Zâbitân (Oficerët shpëtimtarë)

Grusht shteti osman i vitit 1912 (17 korrik 1912) ishte një grusht shteti ushtarak në Perandorinë Osmane kundër qeverisë së Komitetit të Bashkimit dhe Përparimit (CUP) (i zgjedhur gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 1912) nga një grup oficerësh ushtarakë që e quanin veten Oficerët e shpëtimit (Turqishte osmane: Halâskâr Zâbitân; turqishte moderne: Kurtarıcı Subaylar) gjatë epokës së shpërbërjes së Perandorisë Osmane.[1]

Oficerët Shpëtimtarë shpesh përmenden si krahu ushtarak i Partisë së Lirisë dhe Marrëveshjes (Bashkimi Liberal ose Antanta Liberale), partia kryesore e opozitës pas zgjedhjeve të vitit 1912, e cila u bë e njohur për zgjedhjet dhe mashtrimet e votuesve nga CUP (Komiteti i Bashkimit dhe Përparimit). Anëtarët e Lirisë dhe Marrëveshjes rekrutuan elementë të tillë si oficerët për kauzën e tyre në shenjë proteste. Grushti i shtetit ishte një nga ngjarjet qendrore të viteve të paqëndrueshme politikisht 1912-13, ku paqëndrueshmëria politike për shkak të luftës për pushtet midis CUP dhe Lirisë dhe Marrëveshjes, si dhe Luftërat Ballkanike të sapo ndezura.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "An essy on Savoir officers (Nuve) {{in lang|tr}}". Arkivuar nga origjinali më 2016-05-09. Marrë më 2012-06-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)