Guri i Plakës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guri i Plakës
IUCN kategoria III (monument natyror)
Guri i Plakës
Harta që tregon vendndodhjen e Guri i Plakës
Harta që tregon vendndodhjen e Guri i Plakës
Koordinatat 42°40′27.0″V 20°57′36.7″L / 42.674167°V 20.960194°L / 42.674167; 20.960194Koordinatat: 42°40′27.0″V 20°57′36.7″L / 42.674167°V 20.960194°L / 42.674167; 20.960194
Shteti Kosova Kosova
Rajoni Prishtinë
Vendndodhja Dritan (Dobroshec)
Qyteti i afërt Drenasi
Sipërfaqja 0.05 ha
Krijimi 2006
Vërejtje Monument natyror

Guri i Pakës është një monument natyror me karakter gjeomorfologjik i cili gjendet në fshatin Dritan - Dobroshec të komunës së Drenasit, rrëzë masivit malor të Çyçavicës. Në vitin 2006 monumenti është vënë nën mbrotje me numër MN/034 dhe i takon kategorisë së tretë. [1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guri i Plakës ndodhet skaj rrugës automobilistike Drenas - Kastriot. Një karakteristikë dalluese dhe e rëndësishme e këtij monumenti është se mes përmes këtij guri kalon hekurudha dhe treni Fushë Kosovë - Pejë. Dikur ky gur ishte i plotë por me ndërtimin e linjës hekurudhore Fushë Kosovë - Pejë në vitin 1936 është dashur që Guri i Plakës të ndahet në dy pjesë dhe në mes të kalojë treni. Në traditën popullore ekzistojnë shumë mite dhe legjenda lidhur me këtë monument të rrallë natyror. [2] [3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RAPORT PËR GJENDJEN E NATYRËS NË KOSOVË (2010 - 2014)" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Marrë më 1 qershor 2016.
  2. ^ "Historiku i Stacionit Hekurudhor të Drenasit" (PDF). infrakos.com. Prishtinë: Hekurudhat e Kosovës. 2010. f. 15. Marrë më 1 qershor 2016.
  3. ^ Mjeku, B. (23 qershor 2016). "Guri i Plakës, anonimi frëng dhe Beteja e Kosovës". telegrafi.com. Prishtinë. Marrë më 20 prill 2020.