Jump to content

Guvahati

Coordinates: 26°10′20″N 91°44′45″E / 26.17222°N 91.74583°E / 26.17222; 91.74583
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guwahati
Gauhati
City
Guwahati City
Nga lart, majtas-djathtas: Guvahati Pamje Ajrore, makina Guvahati, Zona e klubit, Planetariumi i Guvahatit, Stacioni i Trenit, Tempulli Kamakhya
Nofkat: 
Porta e Indisë Verilindore,[1] City of Temples, Light of the East[2]
Harta e Komunës së Guvahatit
Harta e Komunës së Guvahatit
Guvahati is located in Earth
Guvahati (Earth)
Koordinatat: Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:ISO 3166/data/IN' not found.
Shteti India
Shteti i IndisëAssam
RajoniAsami i Ulët
Qeveria
 • LlojiMunicipal Corporation
 • TrupiGuwahati Municipal Corporation
Sipërfaqja
 • City216 km2 (83 sq mi)
 • Metro1.528 km2 (590 sq mi)
Lartësia mbidetare
50−680 m (164−2.231 ft)
Popullsia
 (2011[6])[7]
 • City957.352
 • Vendi48ti
 • Dendësia44/km2 (11/sq mi)
Emri i banorëveGuvahatian
Zona kohoreUTC+5:30 (IST)
PIN
781 0xx
Kodi i telefonit+91 - (0) 361
Kodi ISO 3166IN-AS
TargatAS-01 (Kamrup Metro) / AS-25 (Kamrup Rural dhe Dispur)
HDIIncrease 0.703 high[8]
Raporti i gjinive940 / 1000
Kafsha e qytetitDelfini i deltës së Gangut[9]
PBB (2020–21)Stampa:INRConvert[10]
PBB për frymë (2020–21)Stampa:INRConvert[10]
KlimaKlimë e lagësht nëntropikale
Rreshjet2,054 millimetres (80.9 in)
Gjuha zyrtareAsamisht
Leximtaria91.47%[11]
Faqja zyrtarewww.gmcportal.in/gmc-web//

Guwahati ose Guvahati është qyteti më i madh i shtetit Indian të Assamit dhe gjithashtu metropoli më i madh në Indinë verilindore. Dispur, kryeqyteti i Assam, është në rajonin e qytetit qarkor që ndodhet brenda Guwahati dhe është selia e Qeverisë së Assam . Një qytet port i madh lumor së bashku me kodrat, dhe një nga qytetet me rritje më të shpejtë [12]Indi, Guwahati ndodhet në bregun jugor të Brahmaputrës . [13] Qyteti njihet si "porta për në Indinë Verilindore". [14] [15]

Qytetet e lashta Pragjyotishpura dhe Durjaya ( Guwahati Verior ) ishin kryeqytetet e shtetit antik të Kamarupa . [16] Shumë tempuj të lashtë hindu si Tempulli Kamakhya, Tempulli Ugratara, Tempulli Basistha, Tempulli Doul Govinda, Tempulli Umananda, Tempulli Navagraha, Tempulli Sukreswar, Tempulli Rudreswar, Manikarneswar Devalaya, Tempulli Aswaklanta, Tempulli Dirgheshwari Lake, Tempulli i Dirgheshwarit, Shri Ganesh Mandir, Tempulli Shree Panchayatana, Noonmati dhe të ngjashme, ndodhen në qytet, duke i dhënë titullin "Qyteti i Tempujve". [17]

Guvahati shtrihet midis brigjeve të lumit Brahmaputra dhe ultësirës së rrafshnaltës Shillong, me Aeroportin Ndërkombëtar LGB në perëndim dhe qytetin e Narengit në lindje. Zona e Guvahatit Verior, në bregun verior të Brahmaputrës, po përfshihet gradualisht në kufijtë e qytetit. Madan Kamdev i njohur ndodhet 30 km nga Guvahati. Korporata Komunale Guvahati, qeveria lokale e qytetit, administron një sipërfaqe prej 216 km2. Në të njëjtën kohë, Autoriteti i Zhvillimit Metropolitan të Guvahatit (AZHMG) është organi i planifikimit dhe zhvillimit të Zonës Metropolitane të Madhe të Guvahatit. Guvahati është qyteti më i madh në Indinë Verilindore .


Pamje e tempullit Kamakhya

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:
:
:
:
:
:
:

Besimet fetare në qytetin e Guvahatit (2011)[18]

  Hinduizmi (72.19%)
  Islami (25%)
  Xhainizmi (0.96%)
  Krishtërimi (0.93%)
  Sikizmi (0.36%)
  Budizmi (0.16%)
  Të tjera (0.4%)

Gjuhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:
:
:
:
:

Gjuhët e folura në Guvahati (2011)[19]

  Asamisht (58.34%)
  Bengalisht (20.73%)
  Hindi (14.42%)
  Bodo (1.7%)
  Të tjera (4.72%)
 1. ^ "An insider's guide to Guwahati: more than just a gateway to India's northeast". The Guardian. 28 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kamrup Metro District". Kamrup(M) District Administration. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2015. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Guwahati City". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Magisterial powers for Guwahati top cop". The Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "GMDA". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Population of Guwahati 2020 (Demographic, Facts, Etc) – India Population 2020". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Guwahati City Census". censusindia.gov.in. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 22 mars 2017. Marrë më 26 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ "Gangetic river dolphin to be city animal of Guwahati". The Times of India. 6 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2017. Marrë më 14 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Guwahati City Overview". Marrë më 26 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Guwahati City Census 2011 data". Census2011.co.in. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 2014-09-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Choudhury, Rekha (2010-12-31). "Floating population in Guwahati and its impact on the city's environment". University (në anglisht).
 13. ^ "Capital of Assam". Assam Online Portal. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2015. Marrë më 31 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Guwahati a gateway to the exotic North East". Mumbai Mirror (në anglisht). 27 nëntor 2011. Marrë më 2020-06-10.
 15. ^ Bhushan, Chandra (2005). Assam: Its Heritage and Culture. Kalpaz Publications. fq. 182. ISBN 978-8178353524. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "History". Government of Assam. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2013. Marrë më 14 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "About Guwahati". guwahationline.in. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2015. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Over 30 seats out of 115 have large number of Muslim voters in 3rd phase". The Economic Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "C-16 Population By Mother Tongue - Guwahati". censusindia.gov.in. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)