Gylse Birsel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Birsel në premierën e filmit Aile Arasında, 2017

Gülse Birsel ( Nee Sener, e lindur 11 Mars 1971) është një aktore turke, skenariste dhe gazetare.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gylse Birsel lindi në 11 Mars 1971 në Stamboll si fëmija i tretë i Gyltekin dhe Semiha Şener. Babai i saj ishte avokat, ndërsa nëna e saj ishte shtëpiake. [1] Emri i saj u zgjodh nga rrokjet e para të emrave të nënës dhe babait të saj. [2] Vëllai i saj Bozkurt është pesë vjet më i madh , ndërsa motra e saj Dilek është tre vjet më e madhe se ajo. [3] [4] Vëllai i saj i madh është okulist dhe ish-lojtar i volejbollit kombëtar. [5] [6] Shkollimin e mesëm e mbaroi në Shkollën e Mesme Beyoglu Anadolu. [7] Ajo mendonte të punonte ne profesion deri në fund të shkollës së mesme. Megjithatë, me dëshirën e familjes së saj, ajo fillimisht studioi në Universitetin Boğaziçi, Departamenti i Ekonomisë. Midis 1994 dhe 1996, ajo përfundoi MPJUniversitetin Columbia .

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur ishte në vitin e dytë të universitetit, Gülse Birsel filloi të punojë për revistën Aktüel . [2] [7] Pas kthimit të saj në Turqi në 1996, ajo filloi të punojë në ATV, duke shkruar buletinet e lajmeve të huaja për tre muaj. Një vit më vonë ajo u emërua kryeredaktore e revistës Esquire Turkey . . [1] Nga dhjetori 1997 deri në 2003, ajo ishte kryeredaktore e Harper's Bazaar Turkey . Në 2001-2002 ajo punoi si kolumniste për gazetën Sabah . Gjatë kësaj periudhe, ajo gjithashtu ka punuar si koordinatore e përgjithshme në FHM, Gezi, Harper's Bazaar dhe House Beautiful . [8] Në mars të vitit 2002, ajo bëri debutimin e saj televiziv në shaka ATV-së . [9] Në mars të vitit 2003, ajo publikoi skenarin për zhytje së bashku me artikujt që kishte shkruar më parë në një libër të titulluar Gayet Ciddiyim . Deri në Mars 2004, ajo shërbeu si prezantuese dhe shkrimtare e g.a.g .

Në Mars 2003, së bashku me Levent Ozdilek, ajo luajti një rol kryesor në serialin e ATV Eyvah! Eski Kocam, por ajo u transmetua pas episodit të saj të parë. [1] [8] [10] Në Shkurt 2004, ajo filloi të punojë si aktore dhe skenariste për serialin e ATV Avrupa Yakası . Ajo ndau rolin kryesor me Gazanfer Ozcan, Hümeyra dhe Ata Demirer . [11] Në Maj 2004, u botua libri i saj i dytë Hâlâ Ciddiyim . [12] Ajo bëri debutimin e saj kinematik në 2005, me filmin Hırsız Var! . [7] [13] Libri i saj i tretë, Ku është Udhëtimi im?, u lancua në Gusht 2005. Në prill 2008, ajo mbajti pishtarin e Lojërave Olimpike Verore të vitit 2008 në Stamboll. [14] [15] Në vitin 2009, ajo u shfaq në rolin e saj të parë kinematik në filmin 7 Burra.

Avrupa Yakası përfundoi në qershor 2009. [7] Libri i katërt i Birsel-it, Dhe unë jam serioz! u botua në dhjetor 2009, [16] pasuar nga libri i saj i pestë Veror u lancua në qershor 2011. [17] [18] Në Janar 2012, ajo filloi të punojë si aktore dhe skenariste në serialin e Kanal D, Yalan Dünya, e cila zgjati për katër sezone. Ajo ndau rolin kryesor me Altan Erkekli, Fysun Demirel dhe Olgun Şimşek . Në Mart 2013, ajo filloi të punojë si kolumniste për Hürriyet . Në vitin 2015, ajo u bë një nga gjygjtaret në konkursin e TV8 Komedi Türkiye . [19] [20] Libri i saj i gjashtë, Memleketi Ben Kurtaracağım! u publikua në nëntor 2015. [21]

Filmi i saj i parë me metrazh, Aile Arasında, në të cilin ajo shërbeu si skenariste dhe aktore u lançua në dhjetor 2017. [22] Në shkurt të vitit 2018, ajo filloi të punojë si skenariste dhe aktore kryesore në serialin e komedisë Star TV Shoqëria . [23] Në Tetor 2019, Birsel njoftoi dorëheqjen e saj nga posti i saj si kolumniste për gazetën Hürriyet . [24]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht të vitit 1999, Gülse Birsel u martua me kolumnistin dhe programuesin TV Murat Birsel në Kanë, Francë. Të dy u takuan nëpermjet Ayşe Arman . [1] [9] Birsel, e cila ka thënë se nuk është e përshtatshme për mëmësinë, nuk ka fëmijë. [3] Birsel dhe burri i saj jetojnë në Nişantaşı . Në gusht 2014, nëna e saj Semiha Şener ndërroi jetë. [4]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gayet Ciddiyim (Mars 2003)
 • Hâlâ Ciddiyim (maj 2004)
 • Yolculuk Nereye Hemşerim? (Gusht 2005)
 • Velev ki Ciddiyim! (Dhjetor 2009)
 • Yazlık (qershor 2011)
 • Memleketi Ben Kurtaracağım! (Nëntor 2015)

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Maro, Asu (2 tetor 2007). "Komediyi kadına yakıştırdı!". Milliyet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 10 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Gülse Birsel'le yeniden". Milliyet. 27 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 10 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Anneliğe uygun biri değilim". Hürriyet. 9 maj 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 14 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Gülse Birsel annesini gözyaşları içinde uğurladı". Milliyet. 27 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 gusht 2014. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Karizmam olduğunu sonradan öğrendim". Milliyet. 6 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 gusht 2013. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Tekelioğlu, Tuluhan (17 shtator 2011). "'Üçüncü göz'e inanıyorum". Sabah. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d "Gülse Birsel". Doğan Kitap. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 10 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Genlik, Aycan (20 prill 2003). "Benim asıl işim yazı yazmak". Milliyet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 maj 2004. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Karaahmet, Yiğit (14 korrik 2002). "Gülse Adamı Güldürür". Milliyet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 tetor 2013. Marrë më 14 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Eyvah! Eski Kocam". Sabah. 1 mars 2003. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Gülse Birsel 'Avrupa Yakası' ile ekranlarda". Sabah. 16 janar 2004. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 shkurt 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Tahsin'le bozuşan İfo kardeşine taşınıyor". Milliyet. 10 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Akman, Nuriye (7 nëntor 2004). "Ben kocamın küçük kızıyım". nuriyeakman.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 qershor 2013. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Gezici, İlker (18 mars 2008). "Birsel, olimpiyat meşalesi taşıyacak". Sabah. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 nëntor 2014. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Birsel, Gülse (6 prill 2008). "Gülse nereye koşuyor?". Sabah. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 janar 2012. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Velev ki ciddi bir film yazıyorum!". Sabah. 3 janar 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Uslu, Ali Deniz (19 qershor 2011). "Biraz daha gerçek bir komedinin peşindeyim". Cumhuriyet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 qershor 2011. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "'Nihat Doğan'la Burhan Altıntop arasında garip benzerlikler var'". Milliyet. 11 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 prill 2013. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Komedi Türkiye oldukça eğlendirdi!". Milliyet. 16 mars 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Çıplak, Ceren (29 gusht 2015). "En büyük kumarı AKP oynuyor". Cumhuriyet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 shtator 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Arman, Ayşe (8 nëntor 2015). "Nereye gidiyorum yahu? Tapu bende... Bu ülke benim!". Hürriyet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 11 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Gülse Birsel'in Aile Arasında filminden ilk tanıtım geldi!". Hürriyet. 5 nëntor 2017. Marrë më 27 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Gülse Birsel'in yeni dizisi Jet Sosyete'nin afiş çekimleri yapıldı!". Sözcü. 22 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Gülse Birsel veda etti