Jump to content

Hans-Jörg Butt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hans-Jörg Butt

Butt në 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHans-Jörg Butt[1]
Datëlindja (1974-05-28) 28 maj 1974 (50 vjeç)
VendlindjaOldenburg, Gjermania Perëndimore
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
1980–1991TSV Großenkneten
1991–1994VfB Oldenburg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1997VfB Oldenburg87(5)
1997–2001Hamburger SV133(19)
2001–2007Bayer Leverkusen191(7)
2007–2008Benfica1(0)
2008–2012Bayern München63(0)
2009Bayern München II4(1)
Gjithsej479(32)
Karriera ndërkombëtare
2000–2010Gjermania4(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Hans Joerg Butt (i lindur më 28 maj 1974) është një ish futbollist profesionist gjerman i cili ka luajtur si portier.

Butt njihej si një gjuajtës i saktë i penalltive, si dhe dilte përpara në zonën e kundërshtarëve për të shënuar sa herë ekipi i tij ishte në disavantazh.[2] Ai shënoi gjithsej 26 gola në Bundesligë.[3] Gjatë karrierës së tij, Butt luajti për Hamburger SV, Bayer Leverkusen dhe Bayern München në Gjermani; te kjo e fundit ai mbërri në moshën 34 vjeç.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players" [FIFA Kupa e Botës Afrikë e Jugut 2010] (PDF) (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2010. fq. 11. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 dhjetor 2018. Marrë më 8 dhjetor 2013.
  2. ^ "Hans-Joerg Butt" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 janar 2018.
  3. ^ "Jörg Butt" (në gjermanisht). Fussballdaten. Marrë më 22 mars 2009.