Hauteville-Lompnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hauteville-Lompnes
Komunë
noform
Pamje nga Hauteville-Lompnes
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Hauteville-Lompnes is located in Franca
Hauteville-Lompnes
Hauteville-Lompnes
45°58′45″V 5°36′19″L / 45.9792°V 5.6053°L / 45.9792; 5.6053Koordinatat: 45°58′45″V 5°36′19″L / 45.9792°V 5.6053°L / 45.9792; 5.6053
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Kantoni Hauteville-Lompnes
Kryetari Bernard Argenti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50,34 km2
Lartësia 455-1240 m (m.n.d.)
Popullsia 3,829 banorë
Dendësia 76 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 01110
INSEE 01185


Hauteville-Lompnes është komunëdepartamentin Ain në lindje të Francës. Komuna u formua më 1942 nga bashkimi i Hautevilles dhe Lompneses.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793734—    
1800674−8.2%
1806687+1.9%
1821662−3.6%
1831770+16.3%
1836673−12.6%
1841686+1.9%
1846732+6.7%
1851797+8.9%
1856772−3.1%
1861763−1.2%
1866798+4.6%
1872755−5.4%
1876775+2.6%
1881750−3.2%
1886779+3.9%
1891708−9.1%
1896729+3.0%
1901908+24.6%
1906973+7.2%
1911942−3.2%
19211.083+15.0%
19261.535+41.7%
19312.198+43.2%
19362.673+21.6%
19464.494+68.1%
19545.419+20.6%
19623.806−29.8%
19683.841+0.9%
19754.083+6.3%
19823.597−11.9%
19903.895+8.3%
19993.662−6.0%
20064.125+12.6%
20113.971−3.7%
20143.829−3.6%


Shtrirja dhe gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]