Hautot-sur-Seine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hautot-sur-Seine
Komunë
noform
Pamje nga Hautot-sur-Seine
Stema_figura
Vendndodhja
Hautot-sur-Seine is located in Franca
Hautot-sur-Seine
Hautot-sur-Seine
49°21′44″V 0°58′47″L / 49.3622222222°V 0.979722222222°L / 49.3622222222; 0.979722222222Koordinatat: 49°21′44″V 0°58′47″L / 49.3622222222°V 0.979722222222°L / 49.3622222222; 0.979722222222
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Grand-Couronne
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Jean-Bernard Seille
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,16 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 408 banorë
Dendësia 189 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Hautotais
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76113
INSEE 76350
Faqja Zyrtare hautot-sur-seine.fr


Hautot-sur-Seine është një komunëFrancë. Hautot-sur-Seine bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 408 banorë dhe sipërfaqe 2,16 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Val-de-la-Haye në veri-lindje, Sahurs në perëndim dhe Grand-Couronne në jug-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793224—    
1800198−11.6%
1806193−2.5%
1821189−2.1%
1831302+59.8%
1836265−12.3%
1841278+4.9%
1846253−9.0%
1851251−0.8%
1856223−11.2%
1861192−13.9%
1866187−2.6%
1872188+0.5%
1876194+3.2%
1881197+1.5%
1886172−12.7%
1891182+5.8%
1896181−0.5%
1901169−6.6%
1906172+1.8%
1911164−4.7%
1921145−11.6%
1926132−9.0%
1931137+3.8%
1936136−0.7%
1946185+36.0%
1954220+18.9%
1962206−6.4%
1968207+0.5%
1975223+7.7%
1982278+24.7%
1990360+29.5%
1999352−2.2%
2004355+0.9%
2006346−2.5%
2007352+1.7%
2008358+1.7%
2009364+1.7%
2010365+0.3%
2011363−0.5%
2012378+4.1%
2013393+4.0%
2014408+3.8%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]