Val-de-la-Haye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Val-de-la-Haye
Komunë
Pamje nga Val-de-la-Haye
Stema_figura
Vendndodhja
Val-de-la-Haye is located in Franca
Val-de-la-Haye
Val-de-la-Haye
49°22′43″V 1°00′10″L / 49.3786111111°V 1.00277777778°L / 49.3786111111; 1.00277777778Koordinatat: 49°22′43″V 1°00′10″L / 49.3786111111°V 1.00277777778°L / 49.3786111111; 1.00277777778
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Grand-Couronne
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Étienne Hébert
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,16 km2
Lartësia 2 - 119 m (m.n.d.)
Popullsia 694 banorë
Dendësia 68 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76380
INSEE 76717


Val-de-la-Haye është një komunëFrancë. Val-de-la-Haye bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 694 banorë dhe sipërfaqe 10,16 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Canteleu në veri, Quevillon në veri-perëndim, Saint-Pierre-de-Manneville në perëndim, Sahurs në jug-perëndim, Hautot-sur-Seine në jug, Grand-Couronne në jug-lindje dhe Petit-Couronne në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793775—    
1800700−9.7%
1806707+1.0%
1821595−15.8%
1831602+1.2%
1836601−0.2%
1841552−8.2%
1846519−6.0%
1851519+0.0%
1856497−4.2%
1861478−3.8%
1866468−2.1%
1872385−17.7%
1876384−0.3%
1881393+2.3%
1886417+6.1%
1891382−8.4%
1896367−3.9%
1901359−2.2%
1906331−7.8%
1911372+12.4%
1921397+6.7%
1926370−6.8%
1931437+18.1%
1936434−0.7%
1946582+34.1%
1954765+31.4%
1962729−4.7%
1968754+3.4%
1975669−11.3%
1982715+6.9%
1990805+12.6%
1999789−2.0%
2006751−4.8%
2007746−0.7%
2008732−1.9%
2009723−1.2%
2010720−0.4%
2011718−0.3%
2012716−0.3%
2013705−1.5%
2014694−1.6%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]