Jump to content

Havier Gerardo Milei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Havier Milei
Deputet
Titullar
Në detyrë
10 Dhjetor 2021
Njësia zgjedhoreQyteti i Buenos Airesit
Të dhëna vetjake
U lind më
Javier Gerardo Milei

(1970-10-22) 22 tetor 1970 (53 vjeç)
Buenos Aires, Argjentinë
Partia politikeLibertarian (since 2019)
Lidhjet e tjera
politike
La Libertad Avanza (që prej 2021)
Avanza Libertad (2020–2021)
Shkollimi
Nënshkrimi
Faqja në rrjetjaviermilei.com

Javier Gerardo Milei (sq. Havier Gerardo Milei ; i lindur më 22 tetor 1970) është një ekonomist dhe politikan argjentinas. Ai është autor i disa librave mbi politikën dhe ekonominë, dhe ka drejtuar programet radiofonike Demoliendo mitos dhe Cátedra libre . Ai arriti famën dhe ekspozim publik përmes debateve dhe deklaratave të tij në programet televizive të kanaleve të ndryshme në Argjentinë, gjë që e bëri atë të ndiqte një karrierë politike në vitin 2021. [1] Që nga dhjetori 2021, Milei ka mbajtur pozicionin e deputetit kombëtar (anëtar i Dhomës së Deputetëve Argjentinas ) në Buenos Aires, duke përfaqësuar La Libertad Avanza, të cilën ai e drejton. [2]

Milei ishte portier përpara se të studionte ekonominë në Universitetin e Belgranos . [1] Ai gjithashtu formoi një grup cover-ash në rininë e tij dhe ka dhënë mësim në ekonomi. [1] Jeta personale e Mileit tërhoqi vëmendjen dhe është përshkruar si ekscentrike, [3] [4] dhe ai fitoi një ndjekës të rëndësishëm për stilin e tij bombastik, paraqitjet televizive dhe historinë si muzikant rock; ai theksoi çështjet e korrupsionit në Argjentinë në media të ndryshme vendore dhe u kundërshtua kundër asaj që ai e përshkruan si kastë politike të Argjentinës. [1] Gjatë fushatës së tij zgjedhore të vitit 2021 si deputet kombëtar, ai u zotua të mos rriste taksat dhe ishte i njohur për shortin e pagës së tij. [5]

Ai është një kandidat presidencial në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme argjentinase 2023, [6] me Victoria Villarruel si kandidate të tij. [7] Milei arriti një fitore të rëndësishme në zgjedhjet paraprake të gushtit 2023 në Argjentinë, [8] [9] [10] duke u shfaqur si kandidati më i votuar në një përmbysje të madhe zgjedhore . [11] [12] [13]

Politikisht, Milei është përshkruar në mënyra të ndryshme si ekstrem i djathtë, [14] [15] ultrakonservator, [16] [17] [18] dhe libertarian i krahut të djathtë . [19] [20] [21] Ndërsa ai identifikohet si minarkist apo liberal-libertarian [es; fr], [22] [23] ai i përmbahet filozofisë së anarko-kapitalizmit . [24] [25] Për sa i përket çështjeve ekonomike, ai përshkruhet si një ultraliberal, [26] [27] [28] rreshtohet me Shkollën Austriake dhe pretendon se Argjentina është një ferr taksash . Ai mbron për një reduktim të shpejtë të shpenzimeve qeveritare për të arritur një buxhet të baraspeshuar. Ai fitoi njohje të gjerë përmes paraqitjeve të rregullta televizive ku kritikoi administratat e Cristina Fernández de Kirchnerit, Mauricio Macrit dhe Alberto Fernándezit, [29] duke përmendur atë që ai e shihte si shpenzimet e tyre të shfrenuara dhe mungesën e rregullimit fiskal si shqetësuese. [30] Propozimi i tij për heqjen e Bankës Qendrore të Argjentinës dhe dollarizimin kanë hasur në kritika; [31] pesoja argjentinase u zhyt dhe normat e interesit u rritën si pasojë e fitores së tij paraprake. [32]

Milei është kundër abortit, [33] ka kritikuar edukimin gjithëpërfshirës seksual në shkolla, [34] mbështet sistemin e kuponëve të arsimit, [35] ka kritikuar trajtimin e pandemisë COVID-19 në Argjentinë, [36] [37] mbështet pronësinë civile të armëve të zjarrit [38] dhe mbështet martesën e të njëjtit seks .

 1. ^ a b c d Dadouch, Sarah (14 gusht 2023). "Who is Javier Milei, Argentina's right-wing presidential front-runner". The Washington Post. ISSN 2641-9599. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2023. Marrë më 1 shtator 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Argentina: Populist Javier Milei gets most votes in primary election". Euronews. 2023-08-14. Marrë më 2023-08-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Su perro muerto, esoterismo y la 'misión' de Dios: los secretos de Javier Milei". iProfesional (në spanjisht). 6 korrik 2023. Marrë më 25 gusht 2023.
 4. ^ González, Juan Luis (9 gusht 2023). "Milei y su perro muerto: quién es la fuente secreta de 'El Loco', el libro sobre él". Revista Noticias (në spanjisht). Marrë më 25 gusht 2023.
 5. ^ "Javier Milei, il leader di estrema destra che ha vinto le primarie in Argentina". Il Post (në italisht). 14 gusht 2023. Marrë më 23 gusht 2023.
 6. ^ Paladini, Eduardo (2022-04-11). "Javier Milei decidió que será candidato a presidente: qué tiene, cuánto mide y a quiénes quiere sumar". Clarín (në spanjisht). Marrë më 2022-04-12.
 7. ^ "Javier Milei confirmó que Victoria Villarruel será su compañera de fórmula: 'Trabajamos muy bien'". Infobae (në spanjisht). 15 maj 2023. Marrë më 16 maj 2023.
 8. ^ "Uncertainty mounts in Argentina as far-right wins in primary vote". Reuters. 2023-08-14. Marrë më 2023-08-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Criales, José Pablo (14 gusht 2023). "Javier Milei: The ultra-right libertarian and 'anarcho-capitalist' who represents angry Argentina". El País English. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2023. Marrë më 16 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Argentinian far right emerges as biggest vote-getter in presidential primary voting". Le Monde. 2023-08-14. Marrë më 2023-08-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Misculin, Nicolás; Raszewski, Eliana; Grimberg, Candelaria (14 gusht 2023). "Argentine far-right outsider Javier Milei posts shock win in primary election". Reuters. Marrë më 14 gusht 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Who is Javier Milei, Argentina's far-right populist politician?". Al Jazeera. 14 gusht 2023. Marrë më 14 gusht 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Goñi, Uki (2023-08-14). "Far-right outsider takes shock lead in Argentina primary election". The Guardian. ISSN 0261-3077. Marrë më 2023-08-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "In build-up to Argentina's presidential election, far-right Milei shakes up political landscape". Le Monde. 2023-08-14. Marrë më 2023-08-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "La ultraderecha española felicita a Milei por su victoria en las primarias de Argentina". SWI swissinfo.ch (në spanjisht). 14 gusht 2023. Marrë më 27 gusht 2023.
 16. ^ Gillepsie, Patrick; Olivera Doll, Ignacio (15 gusht 2023). "Argentina's 100% Inflation Opens the Way to a Presidential Upset". Bloomberg News. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2023. Marrë më 16 gusht 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Centenera, Mar; Criales, José Pablo (14 gusht 2023). "Ultra-conservative Javier Milei capitalizes on the protest vote and wins Argentina's primaries". El País English. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2023. Marrë më 16 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Elecciones Argentina: es el triunfo de los perdedores y del hartazgo político". La República (në spanjisht). 2023-08-15. Marrë më 2023-08-15.
 19. ^ "Javier Milei y el ascenso de la derecha libertaria en Argentina". Perfil (në spanjisht). 2021-09-03. Marrë më 2023-08-15.
 20. ^ Schmidt, Walter (16 janar 2022). "El fenómeno Milei: ¿líder de la nueva derecha argentina o personaje mediático?". Clarín (në spanjisht). Marrë më 16 gusht 2023.
 21. ^ De Masi, Victoria (2021-11-16). "Ni 'militancia' ni 'territorio' y mucha prédica virtual: estrategias de la derecha para lograr ser la tercera fuerza en la Ciudad". elDiarioAR.com (në spanjisht). Marrë më 2023-08-15.
 22. ^ Del Rincón, Fernando (2021-09-15). "Javier Milei, anarcocapitalista en la teoría y minarquista en la práctica". CNN en Español (në spanjisht). Marrë më 2023-07-24.
 23. ^ Blanco, Uriel (2023-08-14). "Javier Milei dice ser un 'liberal libertario': ¿qué significa?". CNN en Español (në spanjisht). Marrë më 2023-08-18.
 24. ^ "¿Qué es el anarcocapitalismo que profesa Javier Milei?". Clarín (në spanjisht). 2021-11-04. Marrë më 2023-08-15.
 25. ^ "Argentina: Milei formalises plans for ultra-liberal shock". Latin News. qershor 2023. Marrë më 26 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Sadler, David (20 qershor 2023). "In Argentina, the difficult local roots of the ultra-liberal Javier Milei". Globe Echo. Marrë më 26 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 27. ^ Resende, Márcio (19 gusht 2023). "Argentina: Javier Milei, o ultraliberal que deu vantagem à extrema-direita e assustou os mercados". Jornal Expresso (në portugalisht). Marrë më 26 gusht 2023.
 28. ^ Stefanoni, Pablo; Foltran, Luiza (22 gusht 2023). "O que querem os libertários e por que deram um giro à extrema direita?". Políticas Culturais em Revista (në portugalisht). 15 (1): 181–218. doi:10.9771/pcr.v15i1.48454. ISSN 1983-3717.
 29. ^ "Fuertes críticas de Javier Milei contra Cristina Kirchner, Alberto Fernández y Martín Guzmán". MDZ Online (në spanjisht). 15 prill 2022. Marrë më 19 gusht 2023.
 30. ^ "Radio: 'Para el economista Javier Milei, la economía no sale si Macri no corta el Gasto público'". Agrositio.com (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2023. Marrë më 6 gusht 2023.
 31. ^ Carrió, Tomás (17 gusht 2023). "Dollarization 'Not the Answer' for Argentina, Former IMF Board Member Says". Bloomberg Línea. Marrë më 26 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Politi, Daniel (2023-08-14). "Argentine peso plunges after rightist who admires Trump comes first in primary vote". AP News. Marrë më 2023-08-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Javier Milei shakes up Argentina's political scene". The Economist. 22 maj 2022. ISSN 0013-0613. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2023. Marrë më 17 gusht 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Educación Sexual Integral: Mientras Javier Milei la ataca, Amnistía Internacional la defiende | 'La ESI no disfraza a nadie, colabora para quitar el velo sobre los abusos contra las infancias'". Página12 (në spanjisht). 17 gusht 2023. Marrë më 28 gusht 2023.
 35. ^ "Esto propone Javier Milei sobre la ley que legalizó el aborto y el sistema de vouchers educativos: ¿qué dicen los datos y los especialistas?". Chequeado (në spanjisht). 2023-08-18. Marrë më 2023-08-19.
 36. ^ Rossi, Paula (22 nëntor 2021). "'Soy re provacunas': la explicación de Javier Milei de por qué decidió darse las dosis contra el Covid". La Nación (në spanjisht). Marrë më 27 gusht 2023.
 37. ^ "Al final, Javier Milei se vacunó por una razón económica". El Cronista (në spanjisht). 23 nëntor 2021. Marrë më 27 gusht 2023.
 38. ^ "Javier Milei: Estoy a favor de la libre portación de armas". La Voz del Interior (në spanjisht). 2022-05-27. Marrë më 2023-08-14.