Jump to content

Herezia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galileo Galilei i dënuar për heretikë.

Herezia është çdo besim ose teori që është në kundërshtim të fortë me besimet ose zakonet e vendosura, veçanërisht besimet e pranuara ose ligjin fetar të një organizate fetare.[1][2] Një heretik është një ithtar i herezisë.[3]

Herezia në Krishterim, Judaizëm dhe Islam është përballur ndonjëherë me kritika që variojnë nga shkishërimi deri te dënimi me vdekje.[4]

Herezia është e dallueshme nga braktisja, e cila është heqja dorë e qartë nga feja, parimet ose kauza e dikujt;[5] dhe nga blasfemia, e cila është një thënie ose veprim i turpshëm në lidhje me Perëndinë ose gjërat e shenjta.[6] Hereziologjia është studimi i herezisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Heresy | Define Heresy at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. Marrë më 2013-04-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "heresy – definition of heresy in English from the Oxford dictionary". oxforddictionaries.com. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Heresy | Define Heresy at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. Marrë më 2013-04-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Sandle, Mark. 2007. "Soviet and Eastern bloc Marxism." pp. 59–77 in Twentieth-Century Marxism, edited by D. Glaser and D. M. Walker. London: Routledge. ISBN 978-1-13597974-4. p. 62.
  5. ^ "Apostasy | Learn everything there is to know about Apostasy at". Reference.com. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-17. Marrë më 2013-04-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Definitions of "blasphemy" at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. Marrë më 2015-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)