Herpestes lemanensis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Herpestes lemanensis
Vargu kohor: Oligoceni
Herpestes.jpg
Kafka e Herpestes lemanensis
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Herpestidae
Nënfamilja: Herpestinae
Gjinia: Herpestes
Speciet: H. lemanensis
Emri binomial
Herpestes lemanensis

Herpestes lemanensis është një specie e zhdukur e mongozëve, e gjinisë Herpestes, që prej OligocenitEuropës. Fosilet ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme në madhësi dhe mund të jenë aleate me speciet më të mëdha Afrikane.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ British Museum (Natural History). Dept. of Geology; Lydekker, R. (1887). Catalogue of the Fossil Mammalia in the British Museum, (Natural History): The group Tillodontia, the orders Sirenia, Cetacea, Edentata, Marsupialia, Monotremata, and Supplement. 1887. Printed by order of the Trustees. f. 317. Marrë më 2015-01-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Tiger (PSF).pngKy artikull rreth mishngrënësve është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirsuar këtë artikull.