Hevzi Nuhiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hevzi Nuhiu
Hevzi Nuhiu.jpg
Lindi më (1956-02-24) 24 Shkurt, 1956 (64 vjeç)
Kombësia Shqiptarë
Nënshtetësia Italiane
Profesioni Skulptorë
Fëmijë 1
Çmime "Via Vittorio Veneto Gran Hotel Flora"
Romë, Itali - 2012.
"Premio Calabria Produce"
Kalabria, Itali - 1990.

Hevzi Nuhiu ka lindur më 24 shkurt të vitit 1956CarevajkëPreshevës, Malet e Karadakut, është skulptorë shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hevzi Nuhiu shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Preshëvë ndërsa përfundoi studimet e tij në gjuhën shqipe dhe Letërsi në Akademinë e Shkupit. Që nga 1983 jeton dhe vepron në Shën Mitër Korona ( San Dometrio Corone), rreth 500 km larg qytetit të Kozencës, krahinë ku sot prania e ngulimeve arbëreshe është më e madhja në Itali. Është përshtatur në mjedisin ku ende flitet arbrishtja dhe gjallojnë rite të ndryshme, që arbreshët morën nga atdheu i tyre, Arbëria e Gjergj Kastriotit Skenderbeut.

Mbesa e Nuhiut është këngëtarja preshevare Donika Nuhiu.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.