Hilmi Agani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hilmi Agani (Gjakovë, 1927 - 1995) ka qenë filolog dhe përkthyes shqiptar, vëllai i akademikut Fehmi Aganit. Përkthimi i bërë prej tij i Njëmijë e Një Netëve çmohet më i ploti dhe me gjuhë që rrok më së miri botën e veprës.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Gjakovë, i ati ka qenë imam në Rahovec, ndërsa mixha i tij në Gjakovë. Familja kishte prejardhjen nga Plava dhe në Gjakovë njiheshin si Mullagani.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oltion Kadaifçiu (17 shtator 2018). "Fati i Njëmijë e Një Netëve në shqip". gazetamapo.al.
  2. ^ Zekeria Cana (1999). Ditari i luftës. Zëri.