Hotin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Khotin ( ukrainisht: Хотин , pronounced [xoˈtɪn] ; Romanian , pronounced [hoˈtin] ; shih emrat e tjerë ) është një qytet në Raion Dnistrovskyi, Chernivtsi Oblast të Ukrainës perëndimore dhe ndodhet në jug-perëndim të Kamianets-Podilskyi . Ai është qendër administrative e hromada urbane Khotyn, një nga romadat e Ukrainës. [1] Sipas regjistrimit të popullsisë në Ukrainë të vitit 2001, ajo ka një popullsi prej 11,124 banorësh. Popullsia aktuale: 8,936 (2022 est. ).

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Khotyn, i kronizuar për herë të parë në 1001, [2] ndodhet në bregun e djathtë (jugperëndimor) të lumit Dniester dhe është pjesë e rajonit historik të Besarabisë. Monumentet e rëndësishme arkitekturore brenda qytetit përfshijnë Kalanë e Khotyn, e ndërtuar në shekujt 13-15 (kalaja e re filloi në 1325, përmirësime të mëdha në vitet 1380 dhe 1460), dhe dy ndërtime të shekullit të 15-të nga sundimtari i Moldavisë, Stefani i Madh : Princi i Madh. Pallati ( Palatul Domnesc ) dhe kulla e sahatit të qytetit.

Historikisht, qyteti ishte pjesë e Principatës së Moldavisë (1359–1432, 1459–1538, 1541–1562, 1572–1615, 1617–1620, 1621–1673, 1674–11294, komandante dhe polake, 1694–1694) (1432-1459, 1538-1541, 1562-1572, 1615-1617, 1620-1621, 1673-1674, 1684-1699). Për pjesën më të madhe të periudhës pas vitit 1514, Moldavia ishte një vasal i Perandorisë Osmane, e cila gjithashtu sundoi drejtpërdrejt Khotin (1711-1812). Më pas, ishte pjesë e Guvernatorit të Besarabisë të Perandorisë Ruse (1812-1917), Republikës Demokratike të Moldavisë (1917-1918), Rumanisë (1918-1940, 1941-1944), Republikës Socialiste Sovjetike të Ukrainës brenda Bashkimit Sovjetik (1940). –1941, 1944–1991) dhe Ukrainën e pavarur (1991–tani).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Хотинская громада" (në rusisht). Портал об'єднаних громад України.
  2. ^ "Khotyn". Antychnyi Kyiv (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-05-13. Marrë më 2007-05-28.