Jump to content

Huliganizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Huliganët në një ndeshje futbolli të Spartak Moskës në nëntor 2021.

Huliganizmi është sjellje përçarëse ose e paligjshme si trazirat, ngacmimet dhe vandalizmi, zakonisht në lidhje me turmat në ngjarje sportive.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë disa teori në lidhje me origjinën e fjalës huliganizëm, e cila është derivat i fjalës huligan. Compact Oxford English Dictionary thotë se fjala mund të ketë origjinën nga mbiemri i një familjeje të zhurmshme irlandeze në një këngë të sallës muzikore të viteve 1890. Clarence Rook, në librin e tij të vitit 1899, Hooligan Nights, shkroi se fjala erdhi nga Patrick Hoolihan (ose Hooligan), një gënjeshtar dhe hajdut irlandez që jetonte në Londër. Në vitin 2015, u tha në programin televiziv të BBC-së në Skoci The Secret Life of Midges se komandanti i përgjithshëm anglez gjatë ngritjes së Jakobit të vitit 1745, gjenerali Wade, e keqdëgjoi fjalën lokale gaelike skoceze për mushkonjë - meanbh-chuileag - dhe shpiku fjala huligan për të përshkruar tërbimin dhe zhgënjimin e tij nga mënyra se si krijesat e vogla kafshuese e bënë jetën e ushtarëve të tij dhe të vetes së tij një mjerim; ky prejardhje mund të jetë apokrif.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]