Hussein Ye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hussein Ye
Hussein Ye
U lind në1950
PunësimiLigjërues

Hussein Ye është dijetar dhe ligjërues në Islam.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hussein Ye lindi më 1950 në Malajzi, ai lindi në një familje budiste. Hussein Ye u konvertua në Islam në moshë 18 vjeçare. Ai studoi në universitetin e Medinës, ai studoi tek dijetari i madh i shekullit 20-të Muhamed Nasirudin Albani.

Pas diplomimit më 1978, ai u kthye në Malajzi duke i'u bashkuar organizatës myslimane cili u fokusua në mirëqenien e të konvertuarve në Islam. Ai më vonë shërbeu si drejtor i një qendre islame në Hong Kong.

Ai poashtu është folës në shumë kanale Islame përfshirë Bahrain TV, Islam Channel, Peace TV, dhe Iqra TV.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hussein Ye ka një vajzë me emrin Wafaa Mohammad Hussain Yee, e cila mëson texhvid në universitetin Islam.