Jump to content

IRWIN

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

IRWIN është një kolektiv i artistëve sllovenë, kryesisht piktorë dhe një nga anëtarët themelues të Neue Slowenische Kunst (NSK).

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1983, artistët Dušan Mandič, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek dhe Borut Vogelnik, të ardhur nga skena punk dhe skena e grafitive në Lubjanë, formuan një grup artistik dhe e quajtën Rrose Irwin Sélavy. Ky emër kishte një referencë për Marcel Duchamp, i cili përdori "Rrose Sélavy" (si eros c'est la vie) si një nga pseudonimet e tij femërore.  Grupi shpejt e shkurtuan emrin në R Irwin S. [1] Në 1984, grupi bashkë-themeloi një kolektiv më të madh të njohur si Neue Slowenische Kunst (NSK). Duke vepruar si krahu i arteve të bukura të grupit, ata u bashkuan me grupin muzikor Laibach, dhe grupin Scipion Nasice Sisters Theatre. Menjëherë pas formimit të një kolektivi më të madh, R Irwin S ndryshoi emrin në thjesht Irwin. [1]

Në vitin 1987, IRWIN, Novi Kolektivizem dhe Scipion Nasice Sisters Theater u përfshinë në një nga skandalet më të mëdha të artit në historinë e Jugosllavisë, kur propozuan një poster, bazuar në një poster nazist, për festimin e Ditës së Rinisë, përvjetorin e lindjes së Titos . Në historinë e artit, ky skandal njihet si Skandali i Posterit. [2] Në vitin 2012, prodhimi i dokumentarëve të D'Art nxori një dokumentar 1-orësh në lidhje me skandalin, me titull "Arti i Shkëlqyer i Pasqyrimit". [3]

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikturat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Pikturat" e Irwin ikorporojnë disa lloje të mediave, duke përfshirë bojëra, tar, libra, enë, Lego, silkscreens dhe shumë të tjera. Punimet nuk janë të nënshkruara nga grupi në kuptimin tradicional, por i paraqiten kolektivit për miratim. Puna më pas vuloset me monogramin e grupeve - shpesh në një pllakë metalike.

Pjesë të Performancës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse kryesisht piktorë, ata janë angazhuar në shumë vepra bashkëpunuese me kolektivë të tjerë të artit NSK, duke filluar nga teatri deri te video muzikore. Në 1992, në bashkëpunim me Michael Benson, ata krijuan shfaqjen Sheshi i Zi në Sheshin e Kuq, në të cilin një katror me rroba të zeza, 22 metra në njërën anë, u shpalos në Sheshin e Kuq të Moskës, në homazh ndaj Kazimir Malevich dhe suprematizmit. Aktivitetet e tjera të tyre përfshijnë e tyre planifikimin e Ambasadave dhe Konsullatave të NSK në Moskë, Gent dhe Firence, dhe projektin Transnacionala - një udhëtim nga lindja në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara në 1996. [4]

Harta e Artit Lindor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Artit Lindor është një projekt për të krijuar një histori dhe fjalor për artin e Evropës Lindore që nga viti 1945 duke identifikuar dhe përpiluar një burim burimesh të artistëve me ndikim.

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irwin ka ekspozuar gjerësisht në Evropë dhe SH.B.A., duke përfshirë Manifesta në Roterdam dhe Lubjanë, Bienalen e Venecias, After the Wall dhe Aspects/Positions.[4] Në vitin 2004, ata kanë marrë Jakmimin Jakopič, çmimin më të lartë vjetor në artet e bukura sllovene.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Arns, Inke (2002). Neue Slowenische Kunst (NSK) - eine Analyse ihrer kuenstlerischen Strategien im Kontext der 1980er Jahre in Jugoslawien. Museum Ostdeutsche Galerie, Regensburg. ISBN 961-90851-1-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Arns, Inke (2003). Irwin: Retroprincip 1983-2003. Frankfurt/Main: Revolver - Archiv für aktuelle Kunst. ISBN 3-936919-56-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Monroe, Alexei (2005). Interrogation Machine: Laibach and NSK. The MIT Press. ISBN 978-0-262-63315-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ a b Arns, Inke. "Irwin Navigator: Retroprincip 1983-2003" in IrwinRetroprincip edited by Inke Arns (Frankfurt am main: Revolver 2003)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 9 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ [1]
  4. ^ a b [2]