Ibrahim Ibishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ibrahim Ibishi
Ibrahimibishi.jpg
Ditëlindja: 16 dhjetor 1953
Vendlindja: Flag of Kosovo.svg Kremenatë, Gallap Kosovë
Ditëvdekja: 25 nëntor 2010
Vendvdekja: Prishtinë
Nënshtetësia: Shqiptar

Ibrahim Ibishi, (16 dhjetor 1953, Kremenatë e Gallapit25 nëntor 2010, Prishtinë), poet, tregimtar, romansier dhe kritik letrar.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Me profesion ishte mësimdhënës i Gjuhës shqipe dhe letërsisë dhe mësues klasor. Përpos profesionit të mësimdhënësit ai kishte afinitet për krijimtari letrare në zhanre të ndryshme letrare. Romani “ Shtjella e vetmisë “, që botoi SHB “ Rilindja “, në vitin 2000, nga SHSH të Kosovës u shpall libri më i mirë i botuar në prozë[1].

Ibishi kishte bashkëpunuar me shumë revista, gazeta e mediume të shikuara, si: “Bota e re“, “Zëri i rinisë“ (më vonë “Zëri“), “Rilindja“ (më vonë “Bujku“), “Pionieri “, “Fjala “, “ Jeta e Re “, “ GEP – i “, “Kosovarja “, “ Shkëndija “, “ Bota sot “, “Koha ditore “, “ Ylliria Post “, “ Lajm “, “ RTK “, “ Nositi “, Dardanë “, Jehona “ e Bujanocit, “ Kalendari letrar “, “ Verbi “ e ndonjë tjetër.

Vdiq në Prishtinë, më 25 nëntor 2010.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Poezi[redakto | redakto tekstin burimor]

  • “ Varr në qiell “, 1995
  • “ Kaçurrelja që vrapon pas erës “ 2004
  • “ Baladë shiu “, 2008

Prozë[redakto | redakto tekstin burimor]

  • “ Shiu për kërpudha “, 1995
  • “ Korbat mbi muranë “, 1996
  • “ Shtjella e vetmisë “, 2000 roman
  • “ Trëndafil në varrezë “, 2000 roman
  • “ Njerëzit e vjeshtës … “,

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Ai ka mbetur në poezi, prozë, në ese, romane, publicistikë në kujtesën e gjeneratave të cilat i mësoj dhe edukoj,në kujtesen e artdashësve, në themele të palëkundura. Shaban Cakolli: Lum ai për emrin dhe veprat që na i la - Gazeta ORA, 16 nëntor 2013

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]