Ibrahim Repishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hafiz Ibrahim Repishti (Shkodër, 1882 - 29 shtator, 1943) ka qenë deputet dhe imam.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në lagjen Dudas të qytetit të Shkodrës, i biri i Haxhi Jusuf Repishtit, në një familje qytetare që merrej me tregti. I ati kishte qenë me forcat vullnetare të Degës së Lidhjes për Shkodrën, hoxhë, studjues dhe mësues në Medresenë e Pazarit.

Hafëz Ibrahimi ndoqi mësimet fillore në mejtepin e lagjes së vet dhe pastaj vijoi mësimet në Medresenë e Pazarit. Më 1907 shkoi në Stamboll për të ndjekur studimet e larta teologjike, duke u kualifikuar në të drejtën islamike.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Luli, Faik; Dizdari, Islam; Bushati, Nexhmi (1997). Në kujtim të brezave. Shkodër: Shtëpia botuese "Rozafat". ff. 263–180. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)