Idlir Azizaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Idlir Azizaj (lindur më 21 korrik 1970Vlorë) është një shkrimtar dhe përkthyes shqiptar, i cili jeton prej vitit 2004 në Francë. Ai njihet sidomos për përkthimin e UliksitXhejms Xhoisit në shqip, për të cilin u vlerësua me "Pendën e Argjendtë" nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë në vitin 2004.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Azizaj kreu studimet e para në Universitetin e Tiranës për ekonomi. Më vonë ndoqi studimet për letërsi angleze e amerikane në Concordia CollegeMinesotësShBA-të. Në vitin 2006 mori gradën "master" në filozofi në Universitetin e 8-të të Parisit, me punimin Uliksi, gramafoni që këndon heshtjen.

Vëllimi me poezi "Syri në mur" (1997) është ribotuar më 2010 në një vëllim dygjuhësh në ShBA-të nga CC Marimbo Press.

Azizaj veçanërisht është i njohur me përkthimin e Uliksit të Xhejms Xhoisit, për të cilin ka marrë dhe "Pendën e Argjendtë" nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë në vitin 2004. Më 2011 ka marrë çmimin "Penda e Artë" nga fondacioni Mehr Licht! për esenë më të mirë të vitit.

Azizaj është njohur në shtypin letrar për romanet e tij me temë nga shoqëria e sotme dhe për stilin e veçantë në prozë. Poezitë dhe dramat e tij janë vënë disa herë në skenë në Austri, Francë e Kosovë.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romanet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Syri në mur. Afërdita, Tiranë 1998.
 • (Pa titull). Afërdita, Tiranë 1999.
 • Katër, ose një film i fundit mbi komunizmin tonë. Zenit, Tiranë 2008. ISBN 9789995671716.
 • Mandakall, ose një vrimë që hapet në realitet zor s'e mbyllet. Zenit, Tiranë 2009. ISBN 9789995671761.
 • Ti doje të shkruaje një fugë. Zenit, Tiranë 2009. ISBN 9789995678777.
 • Terxhuman. Zenit, Tiranë, 2010. ISBN 9789928400529.
 • Gazetarja e kulturës vetëvritet, shpirti i saj në drejtim të paditur. Zenit, Tiranë 2011. ISBN 9789928400598.
 • Don Kanuni, ose ngadalë gjakësi dremit në pritë. Zenit, Tiranë, 2012. ISBN 9789928113115.
 • Shekspirotët. Botimet Toena, Tiranë 2016. ISBN 9789928205308.
 • Armiku i popullit pa emër. Pika Pa Sipërfaqe, Tiranë 2017. ISBN 9789928185488.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004: Penda e Argjendtë nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë për përkthimin në shqip e romanit Uliksi
 • 2011: Penda e Artë nga fondacioni Mehr Licht! për esenë Ekentriku shqiptar ose pamundësia jonë politike për t'u tërhequr
 • 2016: Vepra më e mirë e vitit të Letërsisë Shqipe nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë për novelën dramaturgjike Shekspirotët

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. https://bukinist.al/sq/drame/4319-ti-doje-te-shkruaje-nje-fuge-pasuar-nga-e-h.html
 2. https://bukinist.al/sq/motivim-vetedije/4318-mandakall-ose-nje-vrime-qe-hapet-ne-realitet-zor-s-e-mbyllet.html
 3. https://bukinist.al/sq/psikologjik/4317-kater-ose-nje-film-i-fundit-mbi-komunizmin-tone.html
 4. https://bukinist.al/sq/sage-histori/6396-armiku-i-popullit-pa-emer.html
 5. https://bukinist.al/sq/poezi/6528-lundrimi-drejt-bizantit.html?search_query=idlir+azizaj&results=1
 6. https://www.koha.net/kulture/61930/shekspirotet-e-idlir-azizaj-shpallet-vepra-me-e-mire-e-vitit-e-letersise-shqipe/
 7. https://www.worldcat.org/title/terxhuman-roman/oclc/705976367&referer=brief_results
 8. https://www.worldcat.org/title/don-kanuni-ose-ngadale-gjaksi-fillon-dremit-ne-prite-roman/oclc/818328020?referer=di&ht=edition
 9. https://issuu.com/gazetamapo/docs/mapo_3_korrik_e_plote
 10. https://www.worldcat.org/title/gazetarja-e-kultures-vetvritet-shpirti-i-saj-ne-drejtim-te-paditur-roman/oclc/826863774
 11. http://www.ikub.al/KULTURE/17/12/07/Ministria-e-Kultures-shpall-fituesit-per-cmimet-Kombetare-te-Letersise-0173.aspx Arkivuar 29 tetor 2019 tek Wayback Machine
 12. https://www.worldcat.org/title/dublinasit-tregime/oclc/479757595
 13. http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?&DATABASE=books&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&l1=Azizi,+Idlir&LIMIT=50